Clima Komfort pompy ciepła

Czy skorzystasz z programu dopłat do kredytów na domy energooszczędne?

energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (203) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (169) ››      Projektanci   (486) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Małgorzata Smuczyńska o budowie i zasadzie działania pomp ciepła

wywiady ponad rok temu    5.04.2013
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 1 (100%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Małgorzata Smuczyńska o budowie i zasadzie działania pomp ciepła portal energia

Pani Małgorzata Smuczyńska, kierownik działu odnawialnych źródeł energii w firmie Nibe Biawar, podczas Międzynarodowych Targów Energetycznych Renexpo wystąpiła z prezentacją na temat: „Zasada działania i budowa pomp ciepła Nibe”. Poniżej przedstawiamy jej główne myśli.

- Nibe-Biawar to firma, która ma swoją siedzibę w Białymstoku. Od 2003 roku wchodzimy w skład koncernu Nibe i mamy w swej ofercie szwedzkie pompy ciepła. Generalnie jesteśmy liderem, jeżeli chodzi o sprzedaż pomp ciepła w Polsce.

- Chciałabym wytłumaczyć na czym polega budowa i zasada działania pomp ciepła. A zatem pompa ciepła składa się z trzech obiegów: 1. dolne źródło, 2. sama pompa ciepła, czyli moduł chłodniczy w urządzeniu, 3. system grzewczy – grzejniki w środku budynku. Aby pompa ciepła dobrze działała, wszystkie te trzy obiegi muszą być prawidłowo wykonane – zarówno dolne, jak i górne źródło ciepła oraz prawidłowo zamontowana pompa ciepła.

- Sama pompa ciepła składa się z dwóch wymienników ciepła. Na pierwszym wymienniku ciepła odzyskujemy ciepło czy to z gruntu, czy powietrza, wody gruntowej czy powierzchniowej. To ciepło wystarcza nam na odparowanie czynnika chłodniczego, który krąży w układzie zamkniętym, w module chłodniczym pompy ciepła. Czynnik chłodniczy, odparowując w formie gazowej, przechodzi do sprężarki. Pod wpływem wysokiego ciśnienia wzrasta jego temperatura i na drugim wymienniku ciepło oddawane jest na system grzewczy, czyli na wodę instalacyjną. Czynnik chłodniczy ulega tutaj skropleniu, w formie ciepłej przechodzi do zaworu rozprężnego, a ciśnienie i temperatura spada i z powrotem wpływa do pierwszego wymiennika ciepła. W ten właśnie sposób pracuje pompa ciepła, tworząc obieg zamknięty.

- Na czym polega fenomen pompy ciepła? Przede wszystkim jest to związane z tym, że 75-80% energii pochodzi ze źródła odnawialnego, z energii zakumulowanej  w gruncie, wodzie gruntowej, powierzchniowej czy też powietrzu. Natomiast pozostałe 20-25% to energia źródła konwencjonalnego – jest to energia elektryczna potrzebna do zasilania sprężarki i pomp obiegowych, które tłoczą nam czynnik niezamarzający w gruncie i czynnik grzewczy w systemie grzewczym.

- Jeżeli chodzi o dolne źródła, pompy ciepła Nibe to cały przekrój rozmaitych typów pomp. W naszej ofercie znajdują się zarówno pompy typu solanka-woda, jak i pompy woda-woda, powietrze woda czy powietrze wentylacyjne-woda.

- Z jakich dolnych źródeł pompa ciepła może czerpać energię zakumulowana w środowisku? Może to być kolektor gruntowy pionowy, tzw. sondy pionowe. Stosujemy je najczęściej wtedy, kiedy działka przy obiekcie, który chcemy ogrzewać jest mała. Możemy wykorzystywać też chłód zakumulowany w gruncie w formie chłodzenia pasywnego budynku. W odwiertach stosujemy najczęściej rury polietylenowe, w których płynie czynnik niezamarzający – roztwór glikolu. Rury te mają średnicę 32-40 mm. Możemy wykonać kilka takich odwiertów, wymiaruje się je w zależności od tego, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło danego budynku i jakiej mocy grzewczej pompy ciepła użyjemy.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół