Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Małgorzata Smuczyńska o budowie i zasadzie działania pomp ciepła

wywiady ponad rok temu    5.04.2013
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 1 (100%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Małgorzata Smuczyńska o budowie i zasadzie działania pomp ciepła portal energia

Pani Małgorzata Smuczyńska, kierownik działu odnawialnych źródeł energii w firmie Nibe Biawar, podczas Międzynarodowych Targów Energetycznych Renexpo wystąpiła z prezentacją na temat: „Zasada działania i budowa pomp ciepła Nibe”. Poniżej przedstawiamy jej główne myśli.

- Nibe-Biawar to firma, która ma swoją siedzibę w Białymstoku. Od 2003 roku wchodzimy w skład koncernu Nibe i mamy w swej ofercie szwedzkie pompy ciepła. Generalnie jesteśmy liderem, jeżeli chodzi o sprzedaż pomp ciepła w Polsce.

- Chciałabym wytłumaczyć na czym polega budowa i zasada działania pomp ciepła. A zatem pompa ciepła składa się z trzech obiegów: 1. dolne źródło, 2. sama pompa ciepła, czyli moduł chłodniczy w urządzeniu, 3. system grzewczy – grzejniki w środku budynku. Aby pompa ciepła dobrze działała, wszystkie te trzy obiegi muszą być prawidłowo wykonane – zarówno dolne, jak i górne źródło ciepła oraz prawidłowo zamontowana pompa ciepła.

- Sama pompa ciepła składa się z dwóch wymienników ciepła. Na pierwszym wymienniku ciepła odzyskujemy ciepło czy to z gruntu, czy powietrza, wody gruntowej czy powierzchniowej. To ciepło wystarcza nam na odparowanie czynnika chłodniczego, który krąży w układzie zamkniętym, w module chłodniczym pompy ciepła. Czynnik chłodniczy, odparowując w formie gazowej, przechodzi do sprężarki. Pod wpływem wysokiego ciśnienia wzrasta jego temperatura i na drugim wymienniku ciepło oddawane jest na system grzewczy, czyli na wodę instalacyjną. Czynnik chłodniczy ulega tutaj skropleniu, w formie ciepłej przechodzi do zaworu rozprężnego, a ciśnienie i temperatura spada i z powrotem wpływa do pierwszego wymiennika ciepła. W ten właśnie sposób pracuje pompa ciepła, tworząc obieg zamknięty.

- Na czym polega fenomen pompy ciepła? Przede wszystkim jest to związane z tym, że 75-80% energii pochodzi ze źródła odnawialnego, z energii zakumulowanej  w gruncie, wodzie gruntowej, powierzchniowej czy też powietrzu. Natomiast pozostałe 20-25% to energia źródła konwencjonalnego – jest to energia elektryczna potrzebna do zasilania sprężarki i pomp obiegowych, które tłoczą nam czynnik niezamarzający w gruncie i czynnik grzewczy w systemie grzewczym.

- Jeżeli chodzi o dolne źródła, pompy ciepła Nibe to cały przekrój rozmaitych typów pomp. W naszej ofercie znajdują się zarówno pompy typu solanka-woda, jak i pompy woda-woda, powietrze woda czy powietrze wentylacyjne-woda.

- Z jakich dolnych źródeł pompa ciepła może czerpać energię zakumulowana w środowisku? Może to być kolektor gruntowy pionowy, tzw. sondy pionowe. Stosujemy je najczęściej wtedy, kiedy działka przy obiekcie, który chcemy ogrzewać jest mała. Możemy wykorzystywać też chłód zakumulowany w gruncie w formie chłodzenia pasywnego budynku. W odwiertach stosujemy najczęściej rury polietylenowe, w których płynie czynnik niezamarzający – roztwór glikolu. Rury te mają średnicę 32-40 mm. Możemy wykonać kilka takich odwiertów, wymiaruje się je w zależności od tego, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło danego budynku i jakiej mocy grzewczej pompy ciepła użyjemy.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza