Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

technologie ponad rok temu    13.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Rodzaje kotłów gazowych portal energia

Najpopularniejszym źródłem ciepła dla domów z instalacją gazociągową są właśnie kotły gazowe. Wybór na rynku jest ogromny, dlatego warto mieć świadomość jakie wyróżniamy rodzaje kotłów i jaki wybrać najodpowiedniejszy dla siebie. Jest to kluczowa sprawa bo kotły różnią się mocą jak i amortyzacją inwestycji oraz wieloma innymi czynnikami.

Pierwszym z nich jest kocioł gazowy atmosferyczny, który jest produkowany jako stalowy bądź żeliwny. Gaz spala się w nim w specjalnej komorze spalania, tlen dostarczany jest z otoczenia, jego ilość zależy wyłącznie od ilości doprowadzanego gazu. Kocioł ten za każdym razem wykorzystuje taką samą moc. Jeżeli zastosuje się grzejniki o małej pojemności wodnej kocioł będzie przerywał swą prace co chwilę, niesie to za sobą duże straty energetyczne.
Kolejnym z nich jest kocioł gazowy atmosferyczny z palnikiem modulowanym. Proces spalania jest podobny do poprzednika, z tym, że ilość gazu jest zależna od temperatury kotła i wody. Kocioł ten nie wyłącza się tak często jak ten omawiany powyżej, zużywa mniejszą ilość gazu i jest bardziej sprawne.

Wyróżniamy także kocioł  z zamkniętą komorą spalania. Jego działanie odróżnia fakt, że  tlen doprowadzany jest specjalnym przewodem z zewnątrz, a komora spalania jest zamknięta na pomieszczenie z kotłem. Często mają zamontowany wentylator przy wlocie powietrza do komory spalania. Kotły te sprawdzają się w pomieszczeniach, w których jest zbyt krótki komin, aby zapewnić wymagany ciąg powietrza. Stosowane są na najwyższych piętrach budynków oraz w pomieszczeniach takich jak łazienka bądź kuchnia.

Kotły gazowe z palnikiem wentylatorowym mają zamkniętą komorę spalania. Powietrze dostarczane jest z zewnątrz specjalnym przewodem, za pomocą wentylatora zostaje zmieszane z gazem. Usuwanie spalin może następować poprzez przewód w ścianie bądź kominie. Jest on o wiele bardziej sprawny niż inne kotły z zamkniętą komorą spalania.

Kocioł gazowy kondensacyjny jest konstruowany jako wiszący kocioł z zamkniętą komorą spalania. Pozyskują energię cieplną nie tylko ze spalania, ale także ze skraplania pary wodnej. Temperatura spalin jest o wiele niższa niż w innych kotłach. Urządzenia te posiadają dzięki temu  większą sprawność działania. Powstający kondensat trafia do miejskich ścieków, nie zanieczyszczając jednak środowiska z powodu kwaśnego odczynu.
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza