Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Pompa ciepła z systemem RCD a pompa na gaz LPG - jak to działa?

technologie ponad rok temu    21.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Pompa ciepła z systemem RCD a pompa na gaz LPG - jak to działa? portal energia

Na rynku pojawia się obecnie wiele różnych modeli pomp cieplnych, z najróżniejszymi modyfikacjami i udogodnieniami. Warto jednak przyjrzeć się bliżej wybranym dwóm modelom tych urządzeń.

Model pompy cieplnej z systemem RCD to maszyna ogrzewająca pomieszczenia, która używa do tego ciepła ze środowiska naturalnego. To doskonałe rozwiązanie dla nowych budynków oraz tych, które są modernizowane. Wykorzystuje ona technologię sprężarek z elektronicznym zaworem rozprężnym i systemem RCD. Optymalizacja działania sprężarki sprawia, że uzyskiwany jest wysoki poziom współczynnika efektywności aż do 4,7, gdy mamy do czynienia z rodzajem pompy solankowo- wodnej. W znacznym stopniu zmniejsza ona koszty związane z użytkowaniem. Temperatura, którą zasilać można instalację grzewczą w budynku może wynosić 60 stopni Celsjusza.

Można również wybrać urządzenie kompaktowe, które zawiera w swojej obudowie pompę obiegową do obiegu solanki i wody grzewczej, zawór podłączający tryb ogrzewania centralnego, podgrzewanie c.w.u. i dodatkowo grupę bezpieczeństwa. Istnieje także opcja zainstalowania elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody o mocy 3/6/9 kW do regulacji kiedy potrzebne jest dodatkowe dogrzewanie, na przykład zimą.

Taki rodzaj pompy może być również używana do chłodzenia pomieszczeń w czasie letnim.

Kolejnym modelem, który warto przedstawić jest pompa ciepła na gaz LPG. Taki rodzaj urządzenia został uruchomiony w podwarszawskich Łomiankach w tamtejszej parafii rzymsko- katolickiej jako pierwsza w Polsce pompa cieplna na gaz płynny.

Jej zadaniem jest ogrzewanie oraz chłodzenie pomieszczeń kościelnych. Zastosowano tam system o mocy 56 kW służacy do chłodzenia oraz o mocy 63 kW do ogrzewania. Urządzenie jest wyposażona w zbiornik naziemny na gaz LPG, który ma pojemność 4850 litrów. Pierwszą taką europejską pompę na LPG opracował koncern Carol Gas. Są one trzyrurowym systemem klimatyzacji, który może być zasilany na gaz. Ten mechanizm daje możliwość chłodzenia i ogrzewania powietrza równocześnie w różnych pomieszczeniach. Daje to szansę na dodatkowe odzyskiwanie ciepła i zwiekszania efektywności pracy urządzenia o 35 % w porównaniu do systemu dwururowego.

Gazowa pompa cieplna będzie cechowała się wysoką skutecznością nie tylko w okresie bardzo mroźnej zimy, gdzie temperatury moga spaść do -20 stopni, ale rownież w wysokich temperaturach rzędu 30 stopni Celsjusza.

Zasilanie na gaz LPG daje pewność stabilnej i bezawaryjnej pracy urządzenia. Jego plusem jest niewątpliwie to, ze zmniejsza do 60 % emisję szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla, tlenek azotu i siarki. Gaz LPG dla przeciętnego uzytkownika domowego oraz przemysłowego wytwarza o 14 procent mniej związków węgla na kilowatogodzinę niż przykładowo olej opałowy, około połowę mniej niż węgiel oraz o znaczacą ilośc mniej nież energia elektryczna.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza