Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Pompa ciepła jako alternatywne źródło ogrzewania

technologie ponad rok temu    18.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 1 ocen 2 (100%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Pompa ciepła jako alternatywne źródło ogrzewania portal energia

Ceny ropy naftowej sięgają ponad 100 dolarów za jedną baryłkę, co powoduje wzrost i niestabilność cen oleju opałowego. Warto przemysleć kwestię innego, alternatywnego źródła energii. Jako przykład omówiona zostanie pompa ciepła.

Można ją uzywać jako element ogrzewania. Aby podgrzać wodę lub powietrze, wykorzystuje się ciepło ze skraplacza. Jego wielkośc jest zależna od czynnika roboczego oraz ciśnienia skraplania. Ciśnienie robocze ma wpływ na efektywność działania pompy. Pompy, posiadające małą bądź średnią moc, stosują najczęściej organiczne czynniki robocze, substancje bezbarwne, nietrujące i bez zapachu, przykładem jest tu R134a. Przy ocenianiu działania pompy cieplnej, zwraca się uwagę na współczynnik wydajności grzewczej oraz tempreaturę skraplania. Rzeczywista wartość współczynnika to 50-60% wskaźnika teoretycznego. Takie porównywanie danych nie jest zbyt proste, gdyż producenci podają je dla róznych wskaźników dolnego i górnego ciepła. Przykładowo: współczynnik dla temperatury od 5 do 35 stopni jest inny niż dla temperatury od 10 do 55 stopni.

Na co powinniśmy zwracać uwagę kupując pompę ciepła? Przede wszystkim, należy ukonkretnić do czego będzie nam ona słuzyła. Jeżeli ma ona ogrzewać wodę, to podstawowym zagadnieniem jest to, czy parametry wymagane są osiągane przy zastosowaniu pompy, czy dysponujemy pompą o odpowiedniej wysokiej temperaturze skraplania. Jest ona ściśle zależna od czynnika roboczego, jego temperatury parowania, skraplania i ciśnienia, w której ono nastepuje. Bardzo wazną cechą tego czynnika jest objętościowa wydajność grzewcza, ponieważ ma ona wpływ na wymianę sprężarek i na rozmiary całej pompy.

Kolejnym ważnym punktem jest dolne źródło ciepła, z którego będzie pobierane ciepło. Planuje się je, dobierając do aktualnych możliwości. Przykładem moga tu być zakłady przemysłowe, które mają mozliwośc posiadania całego ciepła pochodzącego z działania technologicznego i z odpadów, rzadko się zdarza to w przypadku domów jednorodzinnych bądź w innych lokalach mieszkalnych. Potencjalnymi nieskotemperaturowymi źródłami ciepła są powietrze, grunt, energia słoneczna oraz woda powierzchniowa i gruntowa. Powietrze jako źródło ciepła w naszych warunkach klimatycznych może zostać wykorzystane przy dodatnich temperaturach ( wyższych niż 5 stopni). Istnieją także pompy reklamowane jako źródło ciepła przez całą zimę, lecz należy się dowiedzieć przed kupnem jak radzi ona sobie z odmrażaniem parowacza i jak wpływa to na jej działanie. Nie jest to proste do obserwacji, dlateog też instalatrozy pomp są scepytczni co do takich rozwiązań.

Grunt jest dostepny wszędzie jako źródło ciepła. Najczestszym ograniczeniem, jedynym zreszta jest zbyt mała powierzchnia działki. Istotną sprawą jest także rodzaj ziemi - piaszczyste i suche podłoże posiada przewodnictwo 1,16 kW/m. kwadratowy, natomiast grunt wilgotny aż 2,1kW/m. kwadratowy. Należy pamiętać także o tym, by wymiennik ciepła być umiejscowiony na odpowiedniej wysokości, około 1,2- 2 metrów pod ziemią.

Woda jako źródło cieplne też jest dobrym rozwiązaniem. Duża pojemność cieplna ciepła powoduje, że wymienniki cieplne moga być małych rozmiarów. Woda powierzchniowa jest pobierana przez pompę z jeziora bądź rzeki i tłoczona do parowacza. Podobnie sprawa wygląda z wodą gruntową. Ilość ciepła pozyskiwana z wody to  4500-5900 Wh/m. sześcienny, przy schłodzeniu do 4-5 K. Podczas pobierania wody gruntowej nie można zapominać o sprawdzeniu jej składu chemicznego. jeżeli woda jest mocno zasolona, potrzebny będzie wymiennik pośredni.

Promieniowanie słoneczne często jest wykorzystywane jako źródło ciepła w systemach grzewczych, nie tylko w układzie z pompą ciepła, ale takze jako samodzielne źródło. Całkowita gęstośc promieniowania słonecznego podczas korzystnych warunków wynosi aż 1100kW/m. sześcienny. Promieniowania słonecznego jest jednak najwiecej wtedy, kiedy nie potrzebujemy ogrzewania, warto więc zaopatrzyć się w specjalne zbiorniki ciepłej wody,a by wykorzystać je w pełni. Razem z pompami cieplnymi stosuje się często kolektory słoneczne , które sa powiązane z wymiennikami gruntowymi jako drugie źródło ciepła.

Pełny projekt instalacji pompy cieplnej jest bardzo złożony. Mała powierzchnia wymiennika, nie osiągnięcie zamierzonego chłodzenia powodują, ze pompa nie pracuje w pełni wydajnie, nawet jeśli posiada wiekszy agregat niż w istocie jest potrzebny. Niektórzy producenci aby uniknąć takich sytuacji podają w cennikach osobno ceny poszczególnych elementów z dopiskiem -do nabycia z agregatem. Przyjmują w ten sposób odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji na siebie.
 

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza