Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

technologie ponad rok temu    6.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Jak działają pompy ciepła portal energia

W dobie stale wzrastających cen ciepła i paliw do ogrzewania coraz więcej osób zwraca się ku bardziej nowoczesnym rozwiązaniom. Za najbardziej popularne z nich uznać można bezsprzecznie pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Jednak konkretnych sposobów na realizację ekologicznych metod jest bez liku, a niezorientowana osoba może z łatwością zagubić się w gąszczu możliwości. Stąd, w poniższym artykule, postaramy się przybliżyć czytelnikom idee, stojące za działaniem pomp ciepła- zyskującej coraz więcej zwolenników metody na pozyskiwanie „czystej” ekologicznie energii.

    Wiele osób, w chwili pierwszego zetknięcia z urządzeniem, jakim jest pompa ciepła, może się czuć cokolwiek zdezorientowana, a zasady jej działania jawić się będą jako tajemnicze. Tymczasem, jeśli tylko poświęcić temu chwilę czasu, wszystko okazuje się niezwykle proste.

    Jeśli skupić się na samej esencji, pompa ciepła ma za zadanie pozyskać ciepło z jednego miejsca (zwanego „dolnym źródłem ciepła”), po czym oddać je w innym („górnym źródle ciepła”). Zainstalowana w domu, pompa ciepła okazuje się być urządzeniem, zbliżonym rozmiarem do kotła czy lodówki, do którego doprowadzone są rury- obwód umieszczonego w gruncie wymiennika oraz obwód grzewczy (choć niekiedy można spotkać się z egzemplarzem, będącym w stanie ogrzewać wodę użytkową, wyposażonym w dodatkową parę złącz).
   
    Same źródła ciepła również występują w wielu różnych odmianach. W poczet dolnych źródeł zaliczyć można między innymi rurowy, zakopany ok. 1,5 m pod ziemią wymiennik ciepła. Zasada jego działania wygląda następująco: zbudowany z kilkuset metrów ułożonych według warunków terenowych rur wymiennik ciepła umieszczany jest w gruncie. Rury te wypełnione są niezamarzającym płynem (najczęściej glikolem), który schładzany jest do niskiej temperatury. Następnie, płynąc rurami, płyn ociepla się, pobierając temperaturę od cieplejszego gruntu. Później, ciepło dociera do obwodu identycznego z tym, jaki znajdziemy w lodówce. Ciekły czynnik chłodniczy przepływa do parownika, gdzie zabiera ciepło z glikolu w drodze odparowania. Powstały w ten sposób gaz dostaje się następnie do sprężarki, gdzie zwiększa się jego temperaturę i ciśnienie. Potem, w skraplaczu, ciepło przekazane jest do płynu obiegu grzewczego. Skroplona ciecz z wymiennika pod dużym ciśnieniem trafia do zaworu dławiącego, gdzie następuje powtórne zmniejszenie ciśnienia.

    Pośród innych dolnych źródeł, wskazać można między innymi nadmuchiwane przez wentylator powietrze atmosferyczne, seria pionowych odwiertów (50-100 m głębokości), zawierających rurowe wymienniki, wymienniki na dnie zbiorników wodnych, takich jak staw czy rzeka, czy w końcu odbieranie ciepła z wody z podziemnego ujścia. Jeśli natomiast chodzi o źródła górne, to wyróżnić można między innymi ogrzewanie podłogowe, grzejniki czy wymiennik ciepła, podgrzewający bezpośrednio powietrze. W zależności od konfiguracji górnego i dolnego źródła ciepła wyróżniamy więc między innymi pompy ciepła:

powietrze- powietrze (ogrzewają powietrze w pokoju, odbierając ciepła od powietrza atmosferycznego za ścianą- do prostszych przedstawicieli tej odmiany zaliczyć można również klimatyzator),
powietrze- woda (chłodzą powietrze, ogrzewają wodę w instalacji ogrzewczej lub ciepłą wodę użytkową),
glikol- woda (ciepło jest odbierane przez ciecz niezamarzającą, zaś oddawane jest do wody krążącej w instalacji ogrzewczej),
woda- woda (jak powyżej, przy czym ciepło odbierane jest nie od glikolu krążącego w wymienniku ciepła, tylko bezpośrednio z wody czerpanej ze studni, rzeki lub stawu).

    Z zasady działania pomp ciepła wynika, że otrzymujemy z nich kilka razy więcej ciepła niż zużyliśmy energii elektrycznej. Pobrane przez glikol ciepło z gruntu niemal w całości zasila grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo, wykorzystana do napędzania samej pompy energia zmienia się w ciepło, dzięki czemu jest go jeszcze więcej.
   
    Pompy ciepła są najpopularniejszą alternatywą dla ogrzewania elektrycznego (takiego, jak np. piece akumulacyjne czy grzejniki elektryczne), gdyż w porównaniu z nim są o wiele bardziej oszczędne. Na każdą zużytą jednostkę energii pompa dostarcza dwie do pięciu jednostek ciepła. Pod tym względem prym wiodą pompy woda- woda. Przy dobrym zaplanowaniu dolnego źródła, które zapewni mu najwyższą temperaturę, uzyskamy najwyższą wydajność w najdłuższym okresie. Biorąc pod uwagę, że to właśnie różnica temperatur między ciepłem pobieranym w dolnym a oddawanym w górnym źródle stanowi o efekcie systemu, nie wolno tej kwestii bagatelizować. Ponadto warto zaznaczyć, że z tych samych przyczyn słabo w okresie większych mrozó prezentują się pompy powietrze- woda, korzystające z powietrza atmosferycznego.
 
    Trzeba niestety wziąć pod uwagę, że chociaż ciepło produkowane przez pompę jest znacznie tańsze, niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, to koszt samej instalacji jest znacznie droższy. Można szacować, że wydatek na pompę ciepła zawrze się w przedziale między dwudziestoma, a pięćdziesięcioma tysiącami złotych. Skupienie na samych kosztach eksploatacji wykaże niezaprzeczalnie przewagę pompy ciepła, jednak w przypadku domów energooszczędnych (a w szczególności- pasywnych) inwestycja okazuje się nieopłacalna- niskie zużycie ciepła przez budynek nie da pompie ciepła szansy się zwrócić.

    W reszcie, ten sposób ogrzewania wydaje się być szczególnie atrakcyjny w domu podłączonym jedynie do energii elektrycznej, bez dostępu do gazociągu.

    Za inne zalety pomp ciepła uznać należy ich kompletną bezobsługowość (o ile zostaną prawidłowo dobrane) oraz brak jakichkolwiek spalin, zanieczyszczających atmosfery pyłem czy dymem. Wyprodukowanie zużywanej przez pompę energii elektrycznej nadal wiąże się z pewnym obciążeniem dla środowiska, jest ono jednak nieporównywalnie mniejsze, niż w przypadku, np., emisji z kominów na osiedlach domków jednorodzinnych. Kolejnym atutem pomp jest ich ogólnodostępność- praktycznie nie ma przeciwwskazań, aby zainstalować je gdziekolwiek, choćby w bloku mieszkalnym. Pompy ciepła nie wymagają wszak kominów dymowych czy spalinowych, które często nie są wyposażeniem dzisiejszych mieszkań. Brak konieczności budowy komina może również znacznie obniżyć koszta budowy domu (wszak komin dla kotła czy kominka wymaga wiąże się nie tylko z kosztem materiałów, ale również nieco wytrzymalszych fundamentów oraz obróbki blacharskiej).

    Dobrana spokojnie i z rozmysłem pompa ciepła, po uprzedniej orientacji w sytuacji rynkowej, może zatem okazać się doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy są gotowi ponieść nieco wyższe wydatki wstępne, lecz w zamian za nie cieszyć się później ekonomicznym i efektywnym rozwiązaniem. Natura nas otaczająca jest niewyczerpalnym źródłem energii- wystarczy mieć odwagę, by po nią sięgnąć.


 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza