Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Jak działa pompa ciepła?

technologie ponad rok temu    10.01.2015
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Jak działa pompa ciepła? portal energia

Unia Europejska wymusza na krajach członkowskich, w tym również na Polsce, redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery - przede wszystkim dwutlenku węgla. To trudne, zwłaszcza że system energetyczny naszego kraju opiera się na węglu, zaś jego spalanie powoduje emisję CO2.

Również w większości polskich domów jednorodzinnych w zastosowaniu nadal są stare, mało ekologiczne piece na węgiel. Należy dążyć do ich zastąpienia z wykorzystaniem ekologicznych źródeł energii cieplnej. Takim źródłem są pompy ciepła - przyjazne środowisku naturalnego urządzenia, które pozwalają na zapewnienie komfortu termicznego w budynkach mieszkalnych i podgrzewanie bieżącej wody użytkowej. Jak działają takie systemy grzewcze?

Korzystanie ze źródeł naturalnych

Do produkcji energii cieplnej zwykle wykorzystywane jest paliwo - stałe, ciekłe lub gazowe. Tymczasem, pompa ciepła nie wytwarza, tak jak piec w procesie spalania paliwa, energii, ale przenosi ją z otoczenia do ogrzewanego domu. Korzysta z ciepła zakumulowanego w jednym miejscu, w otoczeniu domu, przepompowując je do wnętrz mieszkalnych.

Zasada działania pompy ciepła polega na tym, że urządzenie dokonuje przemiany ciepła o niskiej temperaturze w ciepło o wysokiej temperaturze. Pompa pozyskuje ciepło z otoczenia i z zastosowaniem odpowiednich procesów, wykorzystuje je do ogrzania budynku lub wody użytkowej. Źródłem energii może przy tym być woda, grunt czy powietrze.

Pompa do działania wymaga jedynie niewielkiego dostępu do prądu elektrycznego, a paliwo pozyskiwane przez nią jest darmowe. Dzięki temu użytkownicy domów z pompami ciepła w roli ogrzewania, mogą wypracować olbrzymie oszczędności eksploatacji systemu grzewczego. Około 80 proc. zapotrzebowania na energię grzewczą dostarczane jest do domu całkowicie za darmo.

Ekologiczny charakter pomp

Pompy pracują bez emisji substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Korzystają z ciepła zgromadzonego w powietrzu, ziemi czy w wodach gruntowych. Zasady działania poszczególnych typów instalacji znajdziecie Państwo na stronie http://www.hydro-tech.pl/pompy-ciepla-alphainnotec/. Najlepszym źródłem energii cieplnej są wody gruntowe, z uwagi na swoją stałą temperaturę w ciągu roku. Wykorzystanie takich systemów grzewczych możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy na danym terenie występują odpowiednie stany wód gruntowych. Dodatkowo, użytkownicy pomp ciepła korzystający z wód gruntowych muszą uzyskać pozwolenie urzędu powiatowego na prowadzenie przewodów do wód, sporządzić analizę wody i zastosować systemy otwarte, podatne na dyfuzję, co wymusza częstą konserwację pompy ciepła.

Alternatywą jest wykorzystanie systemu gruntowego, gdzie zastosowanie znajduje kolektor płaski lub sonda gruntowa, dostarczająca pompie czynnika grzewczego. W przypadku kolektorów, użytkownicy ponoszą niskie koszty inwestycji w pompę ciepła we własnym systemie grzewczym.

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół