Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Jak dobrze zainstalować kolektory słoneczne?

technologie ponad rok temu    27.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Jak dobrze zainstalować kolektory słoneczne? portal energia

Kolektory słoneczne stają się coraz bardziej popularne. Wzrastają koszty ogrzewania w sposób konwencjonalny, dlatego użytkownicy szukają tańszych rozwiązań energetycznych. Często też podążają za modą na ekologię, a alternatywne źródła energii są proekologiczne.

Panele solarne doskonale sprawdzają się w Polsce. Powierzchnia dachów jest z reguły dobrze oświetlana przez słońce. Najczęściej montuje się je na skośnych dachach, pokrytych dachówką, ktore wykorzystują nastepnie energię słoneczną do ogrzewania mieszkania. Niewatpliwym plusem, który przemawia za stosowaniem paneli solarnych jest ich łatwość obsługi, a raczej jej brak - po zamontowaniu kolektory działają samodzielnie i są praktycznie niezawodne. Dodatkowo, wytwarzają energię minimalnymi kosztami, nie niszczą przy tym środowiska. Śmiało zatem można pokusić się o stwierdzenie, że kolektory solarne to produkt idealny.

Panele solarne mają za zadanie uzupełnienie układu centralnego ogrzewania za pomocą podgrzania wody uzytkowej. Pozwala to znacząco zredukować koszty ogrzewania. Taka instalacja działa nie tylko latem, ale również zimą, jej wydajnośc jest największa podczas łagodnej zimy.

Największą trudnością w tym nieskomplikowanym systemie jest jego instalacja. Nasuwa się zagadnienie, w jaki sposób najlepiej połączyć panele solarne z dachem, aby pracowały najbardziej wydajnie, produkowały największą ilość energii ze słońca, jak również sprawiały efektowne wrażenia wizualne i zapewniały trwałość oraz bezpieczeństwo dachu.

Istnieją dwa sposoby montowania kolektorów słonecznych. Pierwszy z nich polega na zamontowaniu ich nad dachówkami, jest on najbardziej popularnym typem montażu. Panele solarne są montowane kilka centymetrów nad dachem na specjalnych wspornikach. Drugim sposobem jest montaż w dachu,zwany inaczej montażem zintegrowanym, gdzie zakłada się kolektory bezpośrednio w linii dachówek.

Zamontowanie paneli solarnych pierwszym sposobem daje możliwość instalacji równolegle do powierzchni dachu. Można zmienić kąt nachylenia kolektorów względem krzywizny dachu. Istnieje wiele mozliwości oraz udogodnień dla tego sposobu montażu. W ofertach producentów budowlanych mozna znaleźć między innymi specjalne dachówki, które posiadają kolo i wzór pasujący do wybranych kolektorów. Istnieją także mozliwości, które pozwalają na to, aby instalacja paneli słonecznych mogła być w innym miejscu niż krzywizna dachu. Jeżeli budynek posiada dach zbyt płaski, aby zainstalalować na nim kolektory, jest na to rozwiązanie w postaci dokupienia do montażu dodatkowych elementów, które pozwalają na umocowanie kolektorów pod dodatkowym kątem o mierze 15 stopni.

Z kolei drugi system montażu pozwala na połączenie paneli solarnych z powierzchnią dachu, poniewaz zakłada się je na łatach w linii dachówek. Zamontowanie ich jest możliwe w trakcie prac dekarskich przy budowe domu, bądź też w poźniejszym czasie.

Który z tych sposobów montażu jest bardziej korzystny?

Niewątpliwie łatwiejszym i dlatego bardziej powszechnym jest sposób montowania kolektorów na dachu. Jeżeli wybiera się sposób montowania w dachu, niezbędna jest do tego praca dekarza, w przeciwieństwie do sposobu pierwszego. Montaż paneli tym sposobem jest również bezpieczniejszy dla warunków otoczenia, ponieważ stanowią one wówczes mniejszy opór dla wiatru, zagrożenie dla dachu z powodu gromadzącego się pod kolektorami śniegiem jest również zmniejszone. Co więcej, taki kolektor przynosi mniejsze straty energii i jest bardziej wydajny.
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza