Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Jak dobrze wybrać paliwo do kotła grzewczego?

technologie ponad rok temu    13.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Jak dobrze wybrać paliwo do kotła grzewczego? portal energia

Bardzo ważną kwestią podczas budowy urządzeń grzewczych jest dobór odpowiedniego paliwa. Bardzo ważne jest to, aby miało niskie koszty, wysoką skuteczność oraz mało kłopotliwa obsługa. Decyzję o wyborze paliwa należy podjąć jak najwcześniej, najlepiej już w fazie projektów, ponieważ istnieje podział związany z tym wyborem.

Przykładowo, gdy instalujemy ogrzewanie zasilane prądem, należy zainstalować kotły akumulacyjne, bądź też grzejników elektrycznych. Przy wyborze paliwa stałego, takiego jak węgiel czy biomasa należy zdecydować się na wodną instalację centralnego ogrzewania. Zmiany systemu ogrzewania w późniejszym czasie są bardzo kosztowne i pracochłonne, dlatego należy zająć się tą kwestią wcześniej.

Wyróżnia się kilka najpopularniejszych rodzajów paliw. Jednym z nich jest olej opałowy – paliwo płynne, magazynowane najczęściej w kotłowniach. Pomieszczenie, w którym będziemy chcieli przechowywać olej musi być wyposażone w wentylację, która będzie zapewniała od 2 do 4 wymian powietrza w ciągu godziny. Gromadzenie oleju na zewnątrz jest negowane ze względów ekonomicznych.

Kolejnym paliwem jest gaz ziemny. Jeżeli niedaleko domu przebiega sieć gazowa, jest to najkorzystniejszy wybór paliwa. Zaletami są niska cena i bezproblemowe przechowywanie – nie musimy budować dodatkowych pomieszczeń.

Gaz płynny jest paliwem, które produkuje bardziej czyste spaliny niż te powstałe z oleju opałowego. Przechowuje się go w podziemnych bądź naziemnych zbiornikach. W razie wycieku ze zbiornika, budynek mieszkalny nie jest zagrożony. Dodatkowo, jeżeli będzie potrzeba przejścia z gazu płynnego na ziemny, nie będzie konieczna wymiana pieca.

Paliwa stale, takie jak koks, węgiel są obecnie najtańszymi paliwami. Ich wada jest to, że są najmniej ekologiczne, z powodu szkodliwych substancji uwalniających się przy spalaniu.
Biomasa, czyli drewno, słoma lub odpady drzewne są paliwem ekologicznym, pochodzącym ze źródeł odnawialnych. Ilość CO2 uwalnianego podczas spalania nie jest szkodliwa dla otoczenia. Minusem tego paliwa jest jego niska kaloryczność, potrzeba dwa razy więcej paliwa do uzyskania takiej ilości ciepła jak w przypadku spalania węgla.

Prąd to najdroższy sposób wytwarzania energii cieplnej spośród wszystkich. Jego ogromną zaletą jest łatwość w jego użytkowaniu. Małe kotły można zasilać prądem jednofazowym, natomiast te większe potrzebują już prądu trójfazowego. Dobrym wykorzystaniem prądu jest zainstalowanie pompy ciepła, która pobiera3/4 energii z otoczenia, a tylko 1/4 z energii elektrycznej. Koszty ogrzewania domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych wynoszą około 200-2500 złotych na miesiąc.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza