Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Fotowoltaika – przydomowa elektrownia słoneczna

technologie ponad rok temu    19.08.2020
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Fotowoltaika – przydomowa elektrownia słoneczna portal energia

Odnawialne źródła energii (OZE), to coraz bardziej rozpoznawalne i używane świadomie sformułowanie. Jedną z form wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej jest energia promieniowania słonecznego. Pozyskuje się ją poprzez fotowoltaikę, a więc panele fotowoltaiczne wykorzystujące zjawisko fotowoltaiczne do wygenerowania prądu.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Producent paneli fotowoltaicznych wykorzystuje do ich budowy półprzewodniki, zwłaszcza krzem, który ma wysoką wydajność w tworzeniu prądu.  Zaraz po półprzewodniku najważniejszą rolę gra falownik, który za zadanie ma zmianę prądu stałego wytworzonego przez ogniwa fotowoltaiczne na prąd zmienny, który używany jest w naszych gniazdkach.

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Główną zaletą tego rodzaju wytwarzania energii elektrycznej jest redukcja emisji CO2 do atmosfery. Instalacje fotowoltaiczne nie wytwarzają bowiem żadnych substancji szkodliwych dla środowiska, a w dodatku są bardzo ciche, w przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych i wodnych.

Drugą, bardzo ważną zaletą paneli woltaicznych jest to, że nie posiadają elementów ruchomych, są więc mało awaryjne, a ich konserwacja opiera się głównie na czyszczeniu raz lub dwa razy do roku ich powierzchni, w celu zapobiegnięcia obniżenia wydajności.

Produkcja energii elektrycznej wiąże się z różnymi porami nasilenia promieniowania słonecznego, w okresie wiosenno-letnim słońca jest więcej niż w okresie jesienno-zimowym, warto więc mieć podłączoną fotowoltaikę do sieci dostawcy energii elektrycznej, dzięki czemu generowane nadwyżki będą odstępowane temu dostawcy, a w przypadku niedoboru energii elektrycznej, np. zimą, będzie ona zwracana nieodpłatnie do 80% wyprodukowanej energii z sieci.

Fotowoltaika działa cały dzień, nawet w pochmurne dni, ponieważ wyłapuje też rozproszone promienie słoneczne. Jedyny moment, gdzie panele fotowoltaiczne nie działają to noc.

Bardzo ważną zaletą jest też dofinansowanie w budowę instalacji paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu inwestycja w swoją własną energię elektryczną zwraca się już po kilku latach.

Prąd ze słońca

Decydując się na własną elektrownię, trzeba postawić na sprawdzone firmy montujące panele fotowoltaiczne. W każdym rejonie Polski znajduje się przynajmniej kilka firm oferujących takie usługi. Panele fotowoltaiczne w Krakowie profesjonalnie zamontuje firma Solgen (https://solgen.pl), która specjalizuje się w kompleksowej usłudze wykonywania tego typu inwestycji. Firma ta posiada też oddział fotowoltaiki na Śląsku, a także zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi w Łodzi czy Wrocławiu. Miejsca te nie są przypadkowe, promieniowanie słoneczne najmocniejsze jest właśnie na wschodzie, centrum i południu kraju.

Aby urządzenia fotowoltaiczne działały najlepiej, jak to możliwe najlepiej zamontować je na dachu o wystawie południowej, pod odpowiednim kątem (30-35°).

Instalacje fotowoltaiczne opinie mają różne, warto zaznaczyć, że wiele mitów na temat tego sposobu uzyskiwania prądu zostało już obalonych i nie należy się obawiać o wydajność paneli fotowoltaicznych, których działanie bez utraty potencjału wynosi nawet ponad 25 lat.

Artykuł partnera.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza