Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Energetyka rozproszona jako podstawa polskiej energetyki

technologie ponad rok temu    26.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Energetyka rozproszona jako podstawa polskiej energetyki portal energia

Elektrownie węglowe są podstawą polskiej energetyki. Najwięcej ich jest na południu kraju. Wytworzona energia trafia do odbiorców z różnych części kraju, najczęściej za pomocą przestarzałych sieci przewodzących. Przy trudnych warunkach pogodowych, istnieje ryzyko przerywania dostaw prądu do niektórych regionów. Istnieje także kwestia wyłączenia z użytku bloków energetycznych, które są już nieefektywne, a więc wiąże się to ze zmniejszeniem ilości energii. Koncerny takie jak na przykład Energa, PGE oraz Tauron Polska do końca 2020 roku wyłączą z użytku około 3200 MW energii.

Zdaniem rzeczy ekspertów, szansą dla Polski na wytwarzanie energii oraz stanie się konkurencją na rynku międzynarodowym jest stosowanie energetyki rozproszonej.

Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ budowanie dużej ilości małych jednostek na obszarze kraju jest alternatywą dla dużych elektrowni, które zasilane są energią ze źródeł stałych. To również możliwość na zwiększenie ilości energii odnawialnej w bilansie kraju,a także redukcja emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów do atmosfery. Energetyka rozproszona pomaga w stworzeniu wizerunku państwa proekologicznego, a co za tym idzie - zwiększenie ilości inwestorów, którzy są zainteresowani takim rynkiem zbytu.

Specjaliści uważaja, że za tym rodzajem energetyki przemawia także korzyść w postaci czasu. Państwo musi szukać nowych rozwiązań, ponieważ jest problem w zamknięciu bilansu energetycznego w roku 2015. Mniejsze źródła mocy ( na przykład 1 kW) siłą rzeczy buduje się szybciej niż te wieksze (1600MW). Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jeden kilowat to niedużo, ale w przełożeniu na to, że w Polsce jest 1,5 miliona gospodarstw rolnych oraz około 3 miliony domów jednorodzinnych, daje to liczbę 4,5 miliona gospodarstw. Budując jednostki o niedużej mocy, zbiera się taką jej ilość jak określona w programie energetki jądrowej. W ten sposób nazbiera się większa ilość megawatów.

Rozwój tego typu energetyki ma kolejną zaletę - rozwija się ona stopniowo, a nie w sposób skokowy, który cechuje wielkie jednostki energetyczne.

Według informacji z raportu ,, Finansowanie inwestycji energetycznych w Polsce", aby w najbliższym czasie nie zabrakło energii elektrycznej, corocznie powinno oddawać się do użytku 1500 MW nowych mocy energetycznych. Te ustalenie jednak nie jest wykonywane - w ciągu minionych 5 lat nie rozpoczęto tworzenia nowych jednostek wytwórczych, które są ważne dla Krajowego Systemu Energetycznego.

Dobrym krokiem byłoby w tym wypadku budowanie jednostek energetyki rozproszonej. Największe plusy mikrogeneracji oraz generacji rozproszonej to krótki czas budowania, zmniejszone ryzyko ze strony inwestora, wydajność oraz łatwość użytkowania. Dodatkowo, zlokalizowanie blisko odbiorcy energii to niwelacja części kosztów, które są związane z transportem. Polepsza się także jakość energii.

Energetyka rozproszona to źrodło rozwoju oraz oryginalności państwa. Badania pokazują, że przebudowa w strukturze energetyki napędza gospodarkę pastwa i pomaga stać się konkurencją na rynku. Należy więc podjąć działania w przebudowie polskiej energetyki, aby stała się ona wydajna. Ciepłownictwo powinno wykorzystywać potencjał wytwarzania i użytkowania energii w najbardziej ekonomiczny sposób, w miastach należy położyć nacisk na budownictwo oraz transport a wsie na rolnictwo energetyczne. Indywidualni konsumenci energii powinni także mieć świadomość, jak wykorzystać innowacje w energetyce, takie jak kolektory słoneczne, mirkowiatraki, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, a także mikrobiogazownie i samochody na napęd elektryczny.

Również duże koncerny energetyczne, takie jak Energa, interesują się zagadnieniem energetyki rozproszonej. Wraz z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN, Energa prowadzi badania nad zintegrowaniem technologii wytwarzania paliw oraz energii z biomasy i odpadów z rolnictwa. cel przedsięwziecia to budowa mikrobiogazowni, która będzie miała moc od 10 do 20 kilowatów, a także instalacja do zgazowania biomasy o mocy 500 kilowatów, jak również innych instalacji z silnikami spalinowymi lub gazowymi do spalania biopaliw, które będą wydajne w produkcji energii cieplnej oraz elektrycznej w rejonie Pomorza. Energa wzieła na siebie kwestię przyłączenia do sieci elektroenergetycznych oraz budowę sieci niskonapięciowych.

Rozwijanie się eneretyki rozproszonej jest powiązane z wprowadzaniem systemów, które inteligentnie rządzą zasobami energii. Takie sieci dadzą możliwość łatwiejszego podłączenia do Krojowego Systemu Energetycznego źródeł rozproszonych, a także zmniejszą obciążenie na liniach przewodzących i ryzyko przerw w dostawach energii. Inteligentne sieci wzmocnią konkurencję na rynku energetycznym, ma nastapić także wzrost świadomości użytkowników energii co do jej oszczędzania i bezpieczeństwa energetycznego. Jednak stworzenie tego typu sieci na chwilę obecną jest zbyt drogie i nieekonomiczne.

Aby udało się je wprowadzić, należałoby znieść bariery dla osób inwestujących w niewielkie jednostki energii. Istnieje także potrzeba utworzenia przepisów, które nie tylko będą regulowały wytwarzanie pradu dla gospodarstw domowych, ale również będą umożliwiały sprzedaż jej nadwyżek do sieci energetycznej.  Według obecnych przepisów, osoba która chce wybudować sobie taką mała jednostkę mocy, jest rozpatrywana na tej samej płaszczyźnie jak osoba, która zamierza wybudować duże źródło mocy. Aby inwestycja się opłaciła, takie małe źródło mocy musiałoby pracować od 50 do 130 godzin na dobę, aby pokryć koszty tylko składek ZUS. A gdzie miejsce na inne potrzebne opłaty? WIdać więc wyraźnie, że póki co, te rozwiązanie jest nieopłacalne.

Kolejną przeszkodą jest brak prostych rozwiązań typu stałe taryfy bądź rozliczanie netto dla indywidualnych wytwórców energii. Brakuje także udostępniania długoterminowych prognoz o przewidywanych cenach energii, co utrudnia stworzenie dobrego biznesplanu. Mało prężnie rozwijają się możliwości udzielania mikropożyczek. System ulg pożyczkowych w ogóle nie jest wykorzystywany, a szkoda, ponieważ jest on praktycznie najmniej obarczony kosztem transakcji i biurokracji. Taki system bardzo dobrze spisuje się w inwestycjach w energetykę rozproszoną.

Obecnie specjaliści do spraw energetyki przewidują, że w niedługim czasie urządzenia wykorzystywane w energetyce rozproszonej staną się na tyle popularne, że będą w cenach dostepnych praktycznie każdego potencjalnego klienta. Do tej pory urządzenia takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy też samochody elektryczne kosztują kilkadziesiąt tysiecy euro.

Energetyka rozproszona to ogromna szansa dla Polski, aby rozwiniąć krajowy potencjał energetyczny oraz stać się konkurencją na europejskim rynku.
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza