Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Do czego służy przekaźnik oraz stycznik?

technologie ponad rok temu    1.03.2019
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Do czego służy przekaźnik oraz stycznik? portal energia

W pracy elektryka i elektronika na porządku dziennym ma się do czynienia z przekaźnikami i stycznikami. Są to urządzenia, których zadaniem jest wywołanie zmiany stanu w obwodach wyjściowych przy jednoczesnym spełnianiu warunków określonych na wejściu. Zasada działania stycznika i przełącznika jest bardzo podobna. Stosuje się je jednak przy innych napięciach prądu.

Zastosowanie przekaźnika lub stycznika w większości przypadków aplikacji jest niezbędne. Dzięki nim możliwe jest przełączanie się pomiędzy różnymi prądami z zachowaniem należytego bezpieczeństwo sprzętu i pracy urządzenia.

Do czego służy przekaźnik?

Przekaźniki wykorzystuje się do przełączania prądów o dużym natężeniu za sprawą niskonapięciowego sygnału o małej mocy. Zapewnia to izolację pomiędzy obwodem sterującym i przełączanym. Podstawowe parametry przekaźnika to stałe lub zmienne napięcie zasilania cewki, liczba styków, czas ich zwierania i rozwierania, moc oraz rezystancja cewki, a także dopuszczalne stężeniu prądu w stykach. Aby zapewnić prawidłowe działanie przekaźnika, należy zadbać o wystarczające natężenie prądu zdolne go uruchomić.

Do czego służy stycznik?

Stycznik wykorzystywany jest w aplikacjach przemysłowych. Często mówi się, że stycznik jest po prostu większą wersją przekaźnika. Stycznik montowany jest na szynie DIN i stosuje się go do łączenia dużych obciążeń, w obwodach o dużej mocy. Decydując się na montaż stycznika, warto zdecydować się na stycznik o parametrach większych, niż wymaga tego aplikacja. Stycznik o większych stykach i grubiej platerowany jest odporniejszy na wżery.

Stycznik a przekaźnik - różnica

Zarówno stycznik, jak i przekaźnik działa na takiej samej zasadzie. Przełączają one obwody mocy poprawnie przystosowanych do napięciowych i prądowych wymagań cewek, elektromagnesów i styków. Przekaźniki stosuje się w różnych konstrukcjach, podczas gdy styczniki stanowią znormalizowane podzespoły przemysłowe. Styczników wykorzystuje się do załączania układów silnoprądowych. Przekaźniki z kolei przekazują sygnały niskoprądowe lub te o potencjale równym zero. Styczniki zatem można wykorzystać do załączania silników elektrycznych, a przekaźniki do podawania sygnałów sterujących do lub od sterownika PLC. Niektóre obwody wymagają jednak zastosowania specjalnych styczników - są nimi na przykład łączenia obwodów oświetleniowych składających się z żarówek halogenowych. Przekaźniki ogólnego zastosowanie bardzo często montuje się na płytkach drukowanych.

Informacja prasowa.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół