Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Czym jest pellet i jaki ma zastosowanie?

technologie ponad rok temu    23.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Czym jest pellet i jakie ma zastosowanie? portal energia

Coraz większą popularnością na rynku ogrzewania cieszą się te małe granulki o zapachu drewna. Pozwalają one obniżyć koszty ogrzewania w znaczący sposób, są wydajne, łatwo je transportować, magazynować oraz korzystać z nich. Pellet staje się coraz poważniejszym konkurentem dla ekogroszka, węgla, oleju opałowego i gazu.

Z czego wytwarza się pellet? Wykonać go mozna prawie z każdego rodzaju roślin. Najlepszym surowcem są trociny drzewne, ścinki oraz wióry. Wytwarzany jest z nich rodzaj pelletu zwany barlinieckim, który złozony jest z 70 procent z trocin pochodzacych z drzew iglastych a w 30 procentach z liściastych. Po uprzednim wysuszeniu oraz rozdrobnieniu materiału podgrzewa się go do momentu aż lignina znajdująca się w drzewie zacznie być podobna do kleju. Nastepnie taka masę cząsteczek ligniny oraz celulozy poddaje się granulowaniu, aby uzyskać efekt końcowy w postaci pelletu. Ma on wygląd granulek o średnicy 6 do 8 milimetrów i długości kilku centymetrów. Ma on niską zawartość wilgoci, tylko od 6 do 10 procent, a także popiołów - 0,3 do 0,5 procenta i substancji, ktore szkodzą środowisku. Posiada jednak wysoką wartość energetyczną. Jego niewątpliwą zaletą jest ekologiczność - nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery.

Wśród tylu zalet nie dziwi jego ciągle wzrastająca światowa popularność. Gwarancją doskonałej jakości tego biopaliwa jest certyfikat DIN Plus.

Największe zuzycie pelletu obserwuje się wśród państw wysoko rozwiniętych, posiadających świadomość ekologiczną. Szczególnie popularny jest w krajach skandynawskich, które jak wiadomo bardzo dbają o ekologię, dzieki temu posiadają oni nieskalaną przyrodę. Przykładowo, całe ogrzewanie w stolicy Szwecji, Sztokholmie bazuje na pellecie, ilość gospodarstw domowych, które wykorzystuje to biopaliwo ciągle wzrasta. Nic dziwnego, jeśli spojrzy się na to pod kątem większej wydajności energetyczne tego paliwa, a także jego wspomnianej już ekologiczności i niskiej ceny.

Kiedy to wszystko się zaczęło?

Pellet zaczął być produkowany na skalę przemysłową w Skandynawii oraz Ameryce Północnej w latach 80. Od początku te paliwo cieszyło się dużą popularnością ze strony osób, które używały kotłow grzewczych, ponieważ było mało kosztowne, beproblemowe w użytkowaniu i ekologiczne. W obecnych latach zanotowano wzrost produkcji pelletu w krajach Unii Europejskiej, w państwach takich jak Niemcy, Holandia, Belgia Francja, Austria, Szwecja i Norwegia.

W Polsce również te biopaliwo zyskuje sobie nowe rzesze zwolenników. W naszym kraju pellet jest popularny jako surowiec do ogrzewania budynków i gospodarstw domowych. Używa się go także w piekarniach, ogrzewaniu miast, szkół, hoteli i we wszystkich innych miejscach, w których użytkownik oczekuje ekologii, łatwości obsługi oraz wydajności za niewielką cenę. Pellet bywa również używany jako ekologiczna podściółka dla zwierzat gospodarskich.

Pellet posiada wiele zalet, o których już wspominaliśmy, ale warto o nich przypomnieć. Jedną z najważniejszych zalet jest niski koszt ogrzewania. Cena pelletu na obecną chwilę jest bardzo podobna do cen węgla, jednak jest on o wiele bardziej wydajny w użytkowaniu dzięki sprawności kotłów pelletowych. Co więcej, przy stosowaniu tego biopaliwa nie wymagana jest codzienny wysiłek fizyczny, tak jak to jest przy obsługiwaniu kotłów na węgiel, Dzięki temu jest on idealny dla osób, które z jakichś przyczyn nie mogą wykonywać wiele takich prac, bądź nie mają na to czasu. Jeżeli zbiornik będzie dobrany prawidłowo, przykładowo o pojemności 250 litrów, wtedy zasyp granulatu wystarczy wykonać raz w tygodniu. Pellet jest także wygodny w przechowywaniu i stosowaniu - pakowany w małe worki po 15 oraz 25 kiliogramów oraz w big-bagi o pojemności 1 tony. Niewątpliwą zaletą jest też czystość tego biopaliwa. Jest wykonane z trocin drzewnych, które nie brudzą i mają ładny wygląd i zapach.

Nieszkodliwość dla środowiska jest ogromnym plusem dla tego paliwa, szczególnie w dobie zainteresowania ekologia. Emisja szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery nie występuje,a powstały ze spalania popiół można spożytkować jako nawóz.

Sam pellet jednak to nie wszystko. Do użytkowania tego biopaliwa potrzebne są specjalne kotły pelletowe. Nie wymagają one obsługi, nie różnią się w eksploatacji od tych na olej opałowy lub wegiel. Na rynku jest ogromny wybór tego typu kotłów, najwiekszą wydajność mają te, które są przystosowane tylko i wyłącznie do pelletu. Mają one najwyższą sprawność, wynoszącą aż 90 procent. Należy zwrócić uwagę na sposób regulowania mocy w kotle, które umożliwiają dostosowanie jej do potrzeb użytkującego. W niektórych ofertach pojawiają się kotły o wielu funkcjach, które majaą mozliwość spalania oprócz pelletu również oleju opałowego oraz gazu.

Jeżeli ma się zamiar przejścia ze wcześniej używanego opału na ogrzewanie pelletem, potrzebne jest zamontowanie dodatkowego palnika do kotła lub też przystosowanie go do spalania tego biopaliwa.

Na rynku pojawiają się także kominki na granulat. Ich funkcją jest nie tylko ogrzewanie jednego pomieszczenia, ale istnieje mozliwość używania ich do większej liczby pomieszczeń.  Wśród urządzeń na pellet znajdujących  się na rynkach innych państw wyróżnia się o wiele szerszą gamę takich urządzeń, jak na przykład grille oraz kuchenki pelletowe. Nasz krajowy rynek najpewniej nie będzie musiał długo czekać na tego typu rozwiązania, szczególnie, że rynek biopaliw rozwija się u nas bardzo dynamicznie i będzie istniało zapotrzebowanie na urządzenia, które je wykorzystują i są w dodatku tanie i przyjemne w obsłudze.
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza