Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Coraz więcej elektrycznych samochodów w Europie

technologie ponad rok temu    4.08.2014
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Coraz więcej elektrycznych samochodów w Europie portal energia

Sprzedaż samochodów na prąd w Europie w 2013 r. podwoiła się – czwarty rok z rzędu. W Holandii i Norwegii już co dwudziesty kupujący decyduje się na taki rodzaj pojazdu - jak podaje serwis EurActiv.pl.

W zeszłym roku w Europie sprzedano 50 tys. samochodów na prąd. Stanowiło to 0,4 proc. wszystkich samochodów sprzedanych w 2013 r. To na razie niewiele, ale trend jest rosnący i jeśli się utrzyma, to w przyszłym roku będzie sprzedanych już 100 tys., a za 10 lat – milion tego typu aut.

Analizy rynku dokonała organizacja pozarządowa Transport & Environment, która zrzesza na szczeblu europejskim krajowe organizacje ekologiczne zajmujące się kwestiami wpływu transportu na środowisko. Według ich oceny do 2025 r. udział samochodów elektrycznych w sprzedaży na rynku europejskim powinien osiągnąć 10 proc.

Rynek w Europie jest na razie bardzo dynamiczny. Liderzy sprzedaży z 2012 r.: Opel Ampera i Peugeot iOn i Citroën C-zero utracili dotychczasową pozycję na rzecz innych graczy na rynku: Renault Zoe, Mitsubishi Outlander i Volvo V60 plug-in. Nadal jednak w wynikach sprzedaży liderem jest Nissan Leaf.

Takie zmiany są charakterystyczne dla Europy, gdzie nie wykształcił się jeszcze dominujący gracz na rynku samochodów elektrycznych. Jak zauważa raport the International Council on Clean Transportation, amerykańskiego NGO zajmującego się czystą technologią w transporcie, na rynku europejskim główne siedem marek kontroluje tylko ok. 50 proc. całego rynku, a pozostała część jest w rękach mniejszych producentów.

Obecne wyniki sprzedaży dają Europie jedną czwartą udziału w rynku obrotu takimi samochodami. Nasz kontynent jest w tym względzie daleko za Japonią czy USA. Tylko stan Kalifornii ma 4 proc. udziału w światowym rynku. (kk)

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół