Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Chcesz tanio ogrzewać oraz chłodzić? Wybierz pompę ciepła

technologie ponad rok temu    14.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Chcesz tanio ogrzewać oraz chłodzić? Wybierz pompę ciepła portal energia

Pompy cieplne służą przede wszystkim do ogrzewania budynków oraz wody, jednak niektóre modele tych urządzeń spełniają dodatkowo funkcje chłodzące.

Najważniejszym z czynników odpowiedniego wyboru systemu grzewczego są niewatpliwie jego koszty. Jeżeli zalezy nam na niskich kosztach i wysokiej skuteczności działania, powinnismy wybrać pompę ciepła. Wiekszość firm, które produkują pompy, jak na przykład Viessman do każdego modelu dodaje układ Natural Cooling, ktory ma za zadanie wspomagać chłodzenie pomieszczeń. Wykorzystuje on różnice temperatur pomiędzy gruntem a wnętrzem pomieszczenia. Osoby, które poszukują urządzeń mocniejszych pod względem chłodzenia również znajdą coś dla siebie - pompy ciepła Active Cooling, w których uruchamiany jest obieg chłodniczy pompy. Oba układy mozna bez problemu zainstalować na każdej pompie ciepła typu solanka+woda oraz woda + woda z platformy produktowej.  W pompach typu powietrze + woda, oferuje się sposób chłodzenia za pomocą odwrócenia obiegu chłodnicznego.

Na czym dokładnie polega chłodzenie sposobem Natural Cooling? To system, który stanowi albo dodatek, albo jest fabrycznie zainstalowany w pompie ciepła. Te chłodzenie jest szczególnie polecane w budynkach jednorodzinnych, ponieważ nie ma w nich zwiekszonych zysków ciepła jak to dzieje się przykładowo w biurach. Regulator, który jest stosowany w pompach ciepła steruje układem, który ma temperature dolnego źródła gruntu od 8 do 12 stopni. Urzadzenia najczęściej posiadające tego typu system to konwektory wentylatorowe, stropowe maty chłodzące, chłodnice powietrza układu wentylacji mechanicznej oraz instalacje ogrzewania podłogowego. W przypadku uzycia konwektora wentylatorowego jet możliwośc uzycia jego automatyki do sterowania układem chłodzenia. Powinien byc on odporny na działanie czynników grzewczych, których używa się w sondach gruntowych. Interesującym sposobem jest używanie dodatkowej chłodnicy, która schładza powietrze nawiewane do pomieszczeń, jeżeli w budynku jest stosowana wentylacja nawiewno - wywiewna. Podstawowe prawa fizyki zwiazane są z przewaga systemów chłodzących, w których nośnikiem chłodu jest powietrze.  Dzieje się tak, ponieważ aby chłodne powietrze rozeszło się po pomieszczeniu, nalezy pomóc mu w tym, rozprzestrzeniając je wentylatorem lub też umieszczając jego źródło u góry. Wykorzystanie ogrzewania podłogowego do chłodzenia wymaga ograniczenia dodatkowych elementów, ktore sa potrzebne, aby udało się zrealizować działanie. Jeżeli system nie przewiduje opcji kondensowania pary wodnej, należy w kazdym z urządzeń zamontować czujnik wilgoci, który będzie współpracował z pompą. System Natural Cooling, jest prostym systemem, ale nie zastępuje układu klimatyzacji. Jednak takie chłodzenie jest bardzo przyjazne, gdyż nie powietrze nie jest ani nadmiernie zimne, ani wysuszone, co często zdarza się w klimatyzacji.  System ten jest tani, co jest kolejną jego zaletą. Nie wymaga używania sprężarki, dodatkowa pompa w obiegu solanki powoduje tylko obieg glikolu w trybie chłodzenia. Współczynnik efektywności COP w trybie chłodzenia naturalnego wynosi od 15 do 20. Kolejnym plusem używania dolnego źródła ciepła do chłodzenia jest wspomaganie naturalnej odbudowy gruntu, co podnosi efektywność urządzenia oraz całego systemu grzewczego. Chłodzenie systemem Natural Cooling dostępne jest tylko dla pomp gruntowych lub wodnych, ponieważ mają one niską temperature w okresie letnim.

Chłodzenie aktywne systemem Active Cooling również moga pracować na zmiane jako urzadzenia chłodzące oraz grzewcze.  Nie musimy zatem kupować dodatkowych urządzeń, mozna chłodzić pomieszczenia za pomocą instalacji połączone z pompą. Taki system może ogrzewać wodę, działając w trybie grzewczym,a następnie  schładzać obieg grzewczy po przejściu w tryb chłodzenia. W niektórych pompach możliwe jest dodatkowe wyposażenie ich w system chłodzenia aktywnego , w którym to budynek staje się źródłem ciepła i oddaje do otoczenia jego nadmiar. Taki tryb pracy polega na zmanie kierunku obiegu czynnika chłodzącego w wnętrzu pompy. Takie działanie wytwarza się poprzez zakładanie specjalnych zaworów czterodrogowych. Istnieją również modele pomp, które świetnie nadają się do instalacji na zewnątrz budynku. Jest to jednostka grzewcza, która zawiera w sobie instalacje dla obiegu grzewczego i automatykę do tego niezbędną. Posiada moc grzewczą od 3 do 10,6 kW. Można łączyc je z urzadzeniami takimi jak kotły olejowe. Kocioł zapewnia wytwarzanie ciepła w niskich temperaturach zewnętrznych, natomiast pompa będzie stanowiła źródło cieplne.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza