Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Atrakcyjny surowiec energetyczny - pellet

technologie ponad rok temu    1.08.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Atrakcyjny surowiec energetyczny - pellet portal energia
Pellet dopiero od niedawna jest popularny w Polsce. Stał się on powszechny kilka lat temu. Jego producenci, dystrybutorzy oraz użytkownicy, często mają kłopot z określaniem tego surowca.
 
Według norm niemieckich oraz austriackich, pellet jest granulatem, który jest tworzony z trocin drzew liściastych, a produkty tworzone z innych gatunków drzew są tylko granulatem. Normy europejskie mówią z kolei , że jest to zgranulowana materia o średnicy od 6 do 25 milimetrów. Granulaty dostepne na polskim rynku są określane tą drugą normą.
 
Każdy pellet złozony jest ze stuprocentowo naturalnych drzewnych odpadów. Wytwarzane są w tartakach  bądź innych zakładach drzewnych. Można go także wyrabiać również z wióru oraz trocin, które są przerabiane z leśnych drzewnych odpadów, prasowanych w wałeczki pod dużym ciśnieniem. Biopaliwo, które uzyskuje się w taki sposób jest ekologiczne, suche i praktycznie nie wytwarza popiołu, mając jednak wysoką wydajność. Jest ono jednym z najbardziej atrakcyjnych paliw pochodzących z drewna oraz najwygodniejszym w stosowaniu.
 
Jest bardzo łatwy w przechowywaniu, ponieważ nie występuje w nim samozapłon, jak i również w transporcie, gdyż pakuje się go w opakowania ważące około kilkanaście kilo, bądź też luzem w cysternach. Po przetransportowaniu pelletu na miejsce, przesypuje się go do silosu, który umiejscowiony jest blisko kotła grzewczego.
 
Te biopaliwo ma wysoki wskaźnik ekologiczności, ponieważ przy spalaniu nie wytwarza on dodatkowej emisji dwutlenku węgla. Ta, która powstaje, jest podonba tej, jaką pobierają rosliny podczas fotosyntezy. Dodatkowym faktem świadczącym na korzyść pelletu jest to, że dzieki jego produkowaniu zmniejsza się problem dotyczący odpadów i używania paliw kopalnych.
 
Kolejną zaletą jest to, że wytworzony podczas spalania popiół, mozna z powodzeniem używać jako nawóz. Stosowanie pelletu w ogrzewaniu jest bardzo wydajne, dzieki niemu oszczędzamy aż dwa razy więcej niż w wypadku stosowania oleju opałowego.
 
Inwestycja w produkcję tego biopaliwa może zapewnić niezależność od innych państw, ponieważ nie trzeba będzie go importować, poza tym, wszystko wskazuje na to, że paliwa kopalne będą drożeć, dlatego warto zaineteresować się tańszym rozwiązaniem.
 
Wszystkie te pozytywy dotyczące pelletu sprawiają, że jego produkcja rozwija się bardzo dynamicznie. W roku 2007 ilość wytwarzanego biopaliwa w Europie wynosiła 1,7 miliona ton, a obecnie jest to ponad 3 miliony ton rocznie. W Polsce zaczął on powszechniej występować dopiero od 2008 roku. Obecnie produkuje się go w 30 zakładach zajmujących się drewnem, szczególnie w północno - zachodniej części kraju.
 
Według danych, które podaje Bałtycka Agencja Poszanowania Energii, najwieksze zakłady, zajmujące się produkcją pelletu mogą produkować go od 60 do 90 ton rocznie. Aktualnie najczęsciej eksportuje się ją do innych państw. Konkurencję dla polskich producentów tworzą już Rosja, Ukraina oraz Białoruś, które mają więcej możliwości surowcowych.
 
Razem z liczbą dystrybutorów pelletu zwiększa się ilość rozwiązań produkcyjnych. Przykładowo, firma Tesmer, pochodząca z Warszawy, oferuje wszystkie linie technologiczne do jego produkowania, zbiorniki, granulatory oraz rozdrabniacze. Granulator, który jest produkowany przez spółkę, zbudowany jest z prasy granulacyjnej, łopatkowego kondycjonera i dozownika - ślimakowatego bądź łopatkowego. Każde urządzenie do wytwarzania pelletu zawiera wiele urządzeń, które mają za zadanie przygotować surowiec ,  zgranulowania go i zapakowania.
 
Wraz z popularnością pelletu w kraju, wzrasta zapotrzebowanie na kotły pelletowe. Wybór na rynku jest bardzo duży. Ich cena jest zależna od elementów takich jak moc, sprawność, klasa urządzenia oraz kraj, w którym został wyprodukowany. Orientacyjne ceny wynoszą od 7500 do 18500 złotych dla kotłów polskich i 21000 do 50000 złotych dla zagranicznych. Jednak pomimo wysokich cen, ilość takich urządzeń w Polsce ciagle wzrasta.
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza