Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

rynek zagraniczny ponad rok temu    12.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Szansa dla Mongolii - ma największe złoża węgla na świecie portal energia

Mongolski rząd wybrał firmy, które będą miały prawo do eksploatacji tych ogromnych złóż. Wygrali inwestorzy z USA – koncern Peabody, Rosji – RŻD oraz Azji Wschodniej – chiński koncern Shenhua i japoński Mitsui  . Wydobycie tych złóż znacząco wpłynie na światowe ceny węgla. Złoże Tawantolgoj, a w zasadzie jego część o nazwie Zuun Canchi posiada 1,2 miliarda spośród szacowanych 7 miliardów ton zasobów węgla.

Prawie połowa to węgiel koksujący, wykorzystywany w przemyśle metalurgicznym. Taka ilość wystarczy na eksploatacje przez 30 lat. Trzech zwycięzców przetargu na wydobycie to taktyczna zagrywka władz Mongolii, którzy potrzebują Rosji, Korei Południowej oraz Japonii, aby nie uzależnić się całkowicie od Chin. Walka o mongolski węgiel miedzy Ułan Bator a Pekinem trwa od lat, ponieważ chińska gospodarka jest w 80 % zależna od węgla, a złoża mongolskie są położone około 250 km od granicy z Chinami. Ogromne złoże Tawantologoj i już eksploatowane wcześniej Narin Suchajt mają pokryć zapotrzebowanie na węgiel całej gospodarki chińskiej. Zainteresowanie tymi złożami wykazują też państwa takie jak Japonia i Korea Południowa, które są uprzemysłowione w wysokim stopniu, a ich źródła surowców naturalnych wyczerpały się. Natomiast dla ogromnych państw, takich jak Rosja albo USA, eksploatacja węgla w Mongolii oznacza dostęp do taniego surowca, ponieważ koszt wydobycia mongolskiego węgla wynosi 18 USD za tonę, z powodu umiejscowienia złóż płytko pod ziemią, a koszty w krajach zachodnich mogą wynosić nawet do 100 USD za tonę, ponieważ trzeba go wydobywać z głębszych warstw.

Dzięki temu odkryciu, Mongolia liczy na ogromny postęp w gospodarce swojego kraju. Inwestycje na wydobycie złóż położonych na południu pustyni Gobi, mogą wymagać nawet 7 miliardów dolarów, czyli równowartość PKB w tym kraju. Dzięki temu zostaną wybudowane linie kolejowe, łączące Tawantologoj z Chinami oraz innymi państwami azjatyckimi. Mongolia, dzięki swoim nienaruszonym bogactwom naturalnym może liczyć na najszybszy wzrost PKB w ciągu najbliższych 10 lat. Zwiekszona podaż węgla może wpłynąć mocno na jego światowe ceny. Chociaż Unia Europejska wprowadza restrykcje w sprawie zmniejszenia emisji CO2, to całkowita rezygnacja państw europejskich z energii jądrowej wywołuje deficyt węgla. Eksploatacja złóż mongolskich może spowodować znaczący wzrost jego cen na rynku światowym.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza