Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Indie oraz Chiny będą wskaźnikiem zapotrzebowania energetycznego na świecie

rynek zagraniczny ponad rok temu    1.08.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Indie oraz Chiny będą wskaźnikiem zapotrzebowania energetycznego na świecie portal energia
W nadchodzących dziesieciu latach zapotrzebowanie na energię na świecie wzrośnie. Najbardziej uwidoczni się to w krajach rozwijających się, ponieważ będzie poszerzała się liczba osób należących do klasy średniej oraz będzie zwiekszała się urbanizacja.
 
Według danych dotyczących prognozowania rocznych wskaźników wytwarzania energii na świecie, do końca roku 2020 wskaźnik ten będzie wynosił około 2,7 procent, do roku 2030 ma on jednak spaść do wartości rocznej około 1,8 procent. Stanie się tak, ponieważ na rynkach krajów rozwijających sie tempo rozwoju spadnie i wzrośnie znaczenie wydajności energetycznej. W ciągu dwudziestu najbliższych lat ma spaść udział krajów rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, Ameryki Północnej, a także Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Azji i Pacyfiku w światowym zapotrzebowaniu na energię, z 49,6 do 37,5 procenta. Najwieksza część tego zapotrzebowania ma natomiast pochodzić z Indii oraz Chin - ich udział wzrośnie z 23,6 do 34,5 procent od roku 2010 do 2030.
 
Wpływ tych krajów będzie szczególnie ważny w wytwarzaniu węgla, ponieważ w roku ubiegłym 43,8 procent całego zapotrzebowania na świecie należało właśnie do tych krajów. Najprawdopodobniej wartość ta wzrośnie do roku 2030 do wysokości aż 57 procent. Państwa te mają także posiadają dużą część energii z elektrownii wiatrowych oraz hydroelektrowni.  Eksperci twierdzą, że można spodziewać się wzrostu popularności energii odnawialnych, z powodu ograniczeń wydawanych przez rządy, które dotyczą zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
 
Zapotrzebowanie na praktycznie wszystkie źródła energii oprócz ropy będzie rosło, ale jednak to wegiel pozostanie głównym śurowcem na światowych rynkach - bedzie on odpowiedzialny za 28 procent uzywanej mocy oraz 34 procent całej energii w roku 2030. Spodziewa się, że wykorzystywanie energii atomowej oraz odnawialnej wzrośnie w wyraźny sposób w Chinach oraz Indiach, ponieważ mają one na celu zmniejszenie ilości energii pochodzącej ze żródeł kopalnych. Najwięlszym jednak wzrostem w wytwarzaniu energii ze źródeł niekonwencjonalnych będzie obserwowany na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce, gdzie zamierza się inwestować w energetykę słoneczną.
 
W Rosji ulegnie rozwojowi energetyka atomowa. W trakcie budowy jest już dziewięć reaktorów. Energia atomowa będzie miała w roku 2020 wkład w bilans energetyczny kraju w wysokości 20 procent.
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza