Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Czy Rosja i Niemcy będą współpracować w dziedzinie energetyki?

rynek zagraniczny ponad rok temu    19.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Czy Rosja i Niemcy będą współpracować w dziedzinie energetyki? portal energia

Podczas niemiecko- rosyjskich konsultacji miedzyrządowych w Hanowerze, prezydent Rosji Dmitij Miedwiediew chce sprawdzić, czy niemiecki rząd będzie przygotowany na działalność Gazpromu na terenie Niemiec.

Rozmowy beda dotykały rozległej ilości spraw o tematyce gospodarczej oraz politycznej. Najważniejszą kwestia dla rosyjskich przedstawicieli będzie współpraca energetyczna między dwoma uczestnikami konferencji, a ściślej, między rosyjskim Gazpromem a niemieckim RWE. W minionym tygodniu wymienione koncerny podpisały między soba umowę o partnerstwie w kwestii energii.

Rosyjski Gazprom interesuje się także rozszerzeniem swojego zaangażowania w sprawie eksploatacji oraz budowy gazowych elektrowni. Niemcy złozyły rezygnację z energii jądrowej do końca roku 2022, zapowiadają również budowę nowy elektrowni na paliwa kopalne. W związku z tym faktem, Gazprom wiąże z inwestycją w Niemczech duże nadzieje. Według zdań ekspertów, rezygnacja z energii jądrowej spowoduje zwiekszenie zapotrzebowania na gaz w Niemczech. Ostatnio premier Wladimir Putin zasugerował, że istnieje możliwość utworzenia trzeciej odnogi gazociagu Nord Stream, budowanego pod Morzem Bałtyckim. Rozmowy miedzy Miedwiediewem a kanclerz Merkel mają również dotyczyć rozważań na temat przejęcia udziałów RWE przez Gazprom.

Poza kwestiami dotyczącymi współpracy obu koncernów, poruszone zostaną tematy, które związane są z polityką wewnętrzną, przykładowo dopuszczenie obserwatorów na wybory do Dumy oraz wybory prezydencie, które odbędą się za rok. Rozmowy będą się także toczyć w sprawie bieżących problemów międzynarodowych, takich jak sytuacja w Afryce Północnej, oraz na Bliskim Wschodzie. Ma się również pojawić kwestia białoruskiego prezydenta, Aleksandra Łukaszenki i sposobów wpłyniecia na niego,aby uwolnił on więźniów politycznych. Rosja mogłaby wykorzystać swoje wpływy na Białorusi, aby pokazać, że postawa jaka przyjmuje, jest sprzeczna z prawami człowieka i nie rokuje dobrze na przyszłośc państwa.

Klimat przed konferencją zakłociły kontrowersje, związane z przyznaniem nagrody Kwadrygi przez Niemcy rosyjskiemu premierowi Putinowi. Został on nagrodzony za zasługi dla postępu w rozwoju stosunków rosyjsko - niemieckich, jednak decyzja ta została w mocny sposób skrytykowana przez część polityków oraz obrońców praw człowieka. Postanowiono więc ostatecznie, że w tym roku nagroda w ogóle nie zostanie przyznana.

Rzecznik rosyjskiego premiera w miniony weekend przekazał, że ta sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na rosyjskie stosunki z Niemcami, lecz rezygnacja z nagrodzenia premiera Putina była niezbyt pozytywnym incydentem.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza