Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Szczawnica – złoty medalista Polskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej

rynek polski ponad rok temu    12.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Szczawnica – złoty medalista Polskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej portal energia

Szczawnica to miejscowość uzdrowiskowa, więc w dziedzinie ochrony środowiska posiada ona szczególne obowiązki. Musi spełnić określone normy w zakresie ochrony czystości powietrza, wody oraz gleby. Z tego powodu w 2007 roku samorząd Szczawnicy zdecydował się podjąć przedsięwzięcie, unikatowe w skali krajowej.  Polegało ono na zainstalowaniu 2000 kolektorów słonecznych, które ogrzewały wodę u odbiorców indywidualnych na terenie miejscowości.

Taki pomysł zrodził się również w kilku innych powiatach województwa małopolskiego, jednak wybrały one skorzystanie  z dofinansowania unijnego. W końcowym rezultacie okazało się jednak, że dotacje unijne na tego typu przedsięwzięcia nie mogą zostać pozyskane przez gminy i powiaty. Szczawnica natomiast wybrała inną możliwość i zamierzała skorzystać z krajowych środków. Działania spotkały się z ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa, około 400 osób przystąpiło do stowarzyszenia ,,Eko Szczawnica”. Warunki uczestnictwa określił samorząd oraz ustalił harmonogram działań. Jako pierwszy na działania Szczawnicy pozytywnie odpowiedział Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przyznał on pożyczkę w wysokości 3473milionów złotych.

Kolejną instytucją, która pozytywnie spojrzała na działania Szczawnicy była Fundacja Eko Fundusz Warszawa, jednak nie mogła znaleźć prawnego uzasadnienia, aby dofinansować indywidualne osoby. Samorząd Szczawnicy wypracował formułę, która polegała na tym, że kolektory słoneczne miały zostać przekazane odbiorcom w użyczenie. Eko Fundusz zaakceptował takie rozwiązanie, ale jednak nie zdecydował się na dofinansowanie, ze względu na brak wystarczającej ilości finansów.  Najdłużej Szczawnica oczekiwała na decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jednak w końcowym rozrachunku została umieszczona na liście rankingowej , w której umieszczono dofinansowanie projektu kwotą 4217milionów złotych.

Uzyskane środki pozwoliły na realizację projektu ,,Ograniczenie niskiej emisji poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii prze odbiorców indywidualnych i zbiorowych na terenie miasta Szczawnica z użyciem instalacji solarnych”. Całe przedsięwzięcie objęło zakup oraz montaż instalacji solarnych, składających się z 1574 kolektorów o powierzchni absorpcji 4000 m2. Koszt całego przedsięwzięcia to 8400 milionów złotych. Zrealizowanie tej inwestycji to niewątpliwy sukces samorządu Szczawnicy. Wytrwale dążył on do celu, nawet w trudnych sytuacjach, kiedy wydawało się, że inwestycja nie dojdzie do skutku. Dzięki temu mieszkańcy Szczawnicy cieszą się instalacjami używającymi energię słoneczną.

W ramach działalności stowarzyszenia Eko Szczawnica są organizowane spotkania dla mieszkańców, podczas których prowadzone są wykłady, które mają na celu uświadamianie ekologiczne społeczeństwa. W szkołach również powstanie akcja edukująca młodzież w zakresie ekologii, poprzez konkursy i pogadanki na ten temat.
Szczawnica stawia przede wszystkim na energię słoneczną.

Około 3353, 4 kWh obecnie pozyskanej energii pochodzi właśnie z instalacji solarnych. 97 % całej gminy to parki narodowe, Takie położenie Szczawnicy uniemożliwia jej stosowanie innych rodzajów źródeł odnawialnych niż korzystanie z kolektorów słonecznych.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza