Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Polskę czeka wyzwanie dotyczące gazu łupkowego i ekologów

rynek polski ponad rok temu    18.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Polskę czeka wyzwanie dotyczące gazu łupkowego i ekologów portal energia

Ogromne złoża gazu łupkowego umiejscowione są od Szczecina do Rzeszowa. Wydobycie tego surowca pomogłoby Polsce uniezależnić się od dostaw gazu z innych państw, a nawet uczynić nasz kraj jednym z czołowych eksporterów teog surowca. Nasze złoża gazu łupkowego ocenia ne są na 5,3 biliona metrów sześciennych, pokryłyby one zapotrzebowanie kraju na gaz na około 300 lat.

Jego wydobycie jest nie tylko korzystne ze względów energetycznych, ale i również ze względu na wymogi Unii Europejskiej, która ma obiekcje co do obecnej energetyki węglowej, ktora jest powszechna w naszym kraju. Nasze roczne  bieżące zużycie gazu to 14 miliardów metrów sześciennych. 

Wydobycie gazu łupkowego polega na kruszeniu i szczelinowaniu skał. Ten sposób wydobywania jest już znany od 60 lat i jest ciągle udoskanalany.  Polski przemysł wydobywczy jest na wysokim poziomie, ponieważ na bieżąco pozyskujemy węgiel, gaz oraz rudę miedzi. Wydobycie gazu łupkowego nie będzie specjalną trudnością, jak twierdzą specjaliści. Jenak wydobywanie tego surowca ciągle budzi ogromne kontrowersje. Głównymi przeciwnikami są ekolodzy, którzy twierdzą, że mieszanina wody, piaski i substancji chemicznych, która jest używana do wyłuskania gazu z łupków mogłaby skazić wodę gruntową. Osoby zajmujące się procesem wydobywczym gazu łupkowego uspokajają, że ilość substancji chemicznych jest niewielka i nie skazi ona wód, ponieważ zabieg rozszczelniania prowadzi się na głebokości 4000 metórw w głąb, a wodę czerpie sę z głębokości 200 metrów pod ziemią. 

Pierwszą firmą, która przeprowadziła w Polsce odwierty w poszukiwaniu złóż gazu jest koncern PNGiG. Proces poszukiwawczy związany jest z ogromnym nakładem finansowym, potrzeba wybudować wiele potrzebnej infrastruktury, związanej z transportem gazu.  Dodatkowo będzie trzeba przeprowadzić parę zmian w polskim prawie, Widać więc, że eksploatacja gazu łupokowego nie ruszy zbyt szybko. Wydobycie w skali przemysłowej mogłoby rozpocząć się za około 10- 15 lat. Prace przygotowawcze są najbardziej żmudne, a sama budowa infrastruktury zajmie nie więcej niż rok. 

Każdy kto zamierza zajmować się wydobyciem musi pozyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, którą wydaje się po specjalnej obserwacji fauny i flory na wybranym terenie. Kwestie wydobywcze w naszym kraju obecnie reguluje ponad 130 przepisów i ustaw.
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza