Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Polska powinna budować elektrownie wiatrowe zamiast morskich?

rynek polski ponad rok temu    14.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Polska powinna budować elektrownie wiatrowe zamiast morskich? portal energia

Greenpeace Polska uważa, że w naszym kraju powinno się inwestować w morskie elektrownie wiatrowe zamiast budować reaktory atomowe. Energetyka wiatrowa jest bezpieczniejsza dla środowiska, tańsza oraz dałaby wiecej miejsc pracy.  Są to główne wnioski raportu opublikowanego 13.07 na konferencji w Gdańsku przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Dokonano tam analizy ekonomicznej dotyczącej oddania do uzytku w 2014 roku pierwszej elektrowni jądrowej na terenie Polski, która miałaby moc 3 GW. Przyrównano do niej projekt elektrowni wiatrowej o mocy 5,7 GW. Rozpatrzono koszty obu projektów - budowę, eksploatację, a także demontaż i utylizację.

Według autorów raportu, wszystkie dane przemawiają na korzyść energetyki wiatrowej. Koszty produkcji energii w elektrowni atomowej wynoszą 110 euro za MW, a w elektrowniach wiatrowych to 104 euro za MW.

PIerwszą elektrownię jądrową w Polsce ma wybudować Polska Grupa Energetyczna. Według rządu, kraj nie zrezygnuje z projektu wytwarzania energii atomowej jako dodatkowego źródła energii, gdyż nie uda się pokryć zapotrzebowania na nią w racjonalnych kosztach. Fundacja na Rzecz Energetyki Zrównoważonej przygotowała swoją własna analizę kosztów, niezależnie od Greenpeace i wykazała ona, że prąd wytworzoney z elektrowni wiatrowych jest około 5-7 % tanszy niż ten z elektrowni atomowej.

Dodatkowym faktem na rzecz elektrowni wiatrowych jest to, ze utworzyłyby się nowe miejsca pracy, nawet do 9 tysięcy, a w elektrowni jądrowej pracę znalazłoby tylko od 2 do 7 tysiecy  osób. Morskie farmy wiatrowe ze względu na ochronę środowiska zlokalizowano by około 40 kilometrów od wybrzeża, byłyby więc praktycznie niewidoczne z lądu. Instytut Morski podkreśla także, zę w Polsce są najlepsze warunki do rozwoju tego rodzaju elektrowni z całego obszaru Bałtyku. Co więcej, czas zwrotu kosztów inwestycji zwróciłby się w czasie około 2 lat, a długość użytkowania wynosi ponad 25 lat.

W ostatnich miesiącach Japonia, Włochy, Niemcy oraz Szwajcaria zdecydowały wycofać się ze swoich projektów atomowych i podjęły zainteresowanie energetyką odnawialną. W roku 2010 nakłady na energię odnawialną wzrosły o ponad 30% do 211 miliardów USD, a już od 2004 roku wzrosły 5 razy.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza