Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Pod Kutnem mogą kryć się gigantyczne złoża gazu łupkowego!

rynek polski ponad rok temu    2.08.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Pod Kutnem mogą kryć się gigantyczne złoża gazu łupkowego! portal energia
Te największe złoże w kraju to jedynie początek, bo według geologów, w okolicy znajdują się ogromne skupiska złóż tego surowca.
 
Kutno jest położone w odległości 90 kilometrów od rejonu, na którym koncerny skupiły się, aby poszukiwać złóż gazu. W pobliżu tego miasta mogą być kolejne, prawdopodobnie najbogatsze złoża tego gazu w Polsce. Odkrycie Polskiego Górnictwa Naftowego, poczynione w czerwcu, naprowadziło geologów na ślad nowych złóż.
 
Zaskakujący jest jednak fakt, że złoże te jest położone w piaszczystych osadach, a same piaskowce nie mogą być zródłem gazu łupkowego. PGNiG odkryło zatem tylko naturalny gazowy magazyn, a źródeł gazu trzeba poszukiwać w innym miejscu.
 
Po takiej informacji, koncerny, które zajmują się w Polsce poszukiwaniami gazu, momentalnie zwróciły się na Kutno. Odkrycie przez PGNiG tego wielkiego kolektoru gazowego poświadcza, zę w pobliżu muszą istnieć porównywalne zasoby gazu, które go zasiliły.
 
Geolodzy twierdzą, że złoże te występuje w tak zwanych formacjach czerwonego spągowca - skał, które liczą sobie wiele milionów, a ze względu na porowatość, stały się idealnym zbiornikiem dla gazu oraz ropy. Wystepują one w pasie od Koszalina przez Toruń, Kutno, Opole, Wrocław, Gubin do Szczecina. Daje to szerokie możliwości do poszukiwań złóż tego surowca. Prawa do prowadzenia prac badawczych na tym obszarze póki co mają PGNiG oraz FX Energy z USA. Interesuje się nimi także spółka Baltic Energy Resources, która chce pozyskać również licencję na poszukiwania złóż na dnie Bałytku.
 
Wydobycie tych złóż będzie pracochłonne, ponieważ gaz jest położony bardzo głeboko, według geologów, odwierty trzeba będzie wykonywać 6- 7 tysięcy metrów w głąb. To o połowę większa głębokośc niż w innych miejscach, gdzie trwają już prace. Gaz z Kutna bedzie także odmienny pod względem składu - zawiera bardzo dużo azotu, co nie bedzie jednak problematyczne, można go będzie wykorzystywać także do wytwarzania nawozów sztucznych
 
Jaka jest ilość gazu na tym obszarze, trudno jeszcze dokładnie oszacować. Według ekspertów mogą być one znacznie większe niż wcześniej odkryte zasoby, określane na 100 miliardów metrów sześciennych . Po wykonaniu pierwszego odwiertu, który planowany jest na ten miesiąc, będzie możliwość dokładnego ocenienia ilości gazu. Jeśli oczekiwania się potwierdzą, to Polska powiekszy dwa razy swoje dotychczas udokumentowane zasoby. PGNiG twierdzi, że takie ogromne złoże moze byc użytkowane przez okres 25 lat. Przy przewidywanym zuzyciu 16 miliardów metrów sześciennych rocznie, gaz łupkowy pokrywałby około jedną czwartą zapotrzebowania krajowego.
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza