Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Nowoczesny Frombork – ogrzewanie miasta za pomocą kotłowni opalanej słomą

rynek polski ponad rok temu    14.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Nowoczesny Frombork – ogrzewanie miasta za pomocą kotłowni opalanej słomą portal energia

Frombork, niewielkie miasteczko położone nad Zalewem Wiślanym może pochwalić się nowoczesnym, przyjaznym dla środowiska systemem ciepłowniczym miasta. Miejska kotłownia opalana słomą o mocy 6,5 MW jest bardzo nowoczesnym i największym tego typu obiektem w Polsce. Służy za wzorowy przykład prawidłowych rozwiązań technicznych, logistycznych oraz sposobów magazynowania paliwa. Prowadzone są także próby stosowania jako paliwa roślin energetycznych, takich jak przykładowo miskantus, ślazowiec pensylwański. Takie działanie jeszcze bardziej poprawi organizację i wydajność dostarczania paliw do kotłowni.

Gmina oraz miasto Frombork w roku 2002 przystąpiły do projektu modernizacji miejskiej sieci grzewczej. W kotłowni założono dwa kotły, o mocy 2,5 MW i 1,5 MW. Cała sieć została wymieniona z rur tradycyjnych, na bardziej nowoczesnej, preizolowane, które mają długość 6 kilometrów.. Założono również 69 najnowocześniejszych dwufunkcyjnych węzłów ciepłowniczych, które posiadają regulację dostaw ciepła na podgrzewanie wody oraz centralnego ogrzewania. Miasto zakupiło także specjalny sprzęt do transportu słomy.

Całkowity koszt projektu wyniósł 10 509 940 złotych, na który składały się dotacje z Eko Funduszu, które opiewały na kwotę 3,06 miliona złotych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – 2, 28 miliona złotych, Skarb Państwa wypłacił na tę inwestycję 4,5 miliona złotych. Miasto Frombork ze swojej kieszeni wyłożyło kwotę w wysokości 665, 9 tysiąca złotych.

W sezonie grzewczym 2002/2003 ciepło do miasta było już produkowane oraz dostarczane przez zmodernizowaną kotłownię. Ta inwestycja przyniosła oprócz korzyści ekonomicznych również ekologiczne. Już w 2003 roku nastąpiła stuprocentowa redukcja emisji dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, natomiast wydzielanie pyłów zmniejszyło się o 84, 08 procent, a tlenku azotu do 43,88 %.

Plusem kotłowni jest jej duża moc wytwórcza, co pozwala na podłączanie innych obiektów do niej. Korzyści płyną także dla ludności trudniącej się rolnictwem, której jest dużo w okolicznych wsiach gdyż otrzymuje ona dodatkowe przychody ze sprzedaży słomy, oszczędzając na kosztownym procesie jej rozdrabniania.

Nowoczesna kotłownia powstała we Fromborku korzystnie wpływa na rozwój gminy. Zlikwidowano stare kotły, przez co udało się zredukować ilość wytwarzanych szkodliwych substancji do otoczenia, a także obniżono tym sposobem koszty eksploatacji systemu grzewczego oraz zmodernizowano infrastrukturę miasteczka. Ponadto, korzystnie wychodzą na tym rolnicy, ponieważ staję się opłacalne produkowanie zbóż na potrzeby transportowe. W kwestii ekonomicznej również są same plusy, gdyż ceny jednostek ciepła uzyskane przez spalanie słomy są znacznie niższe od tych powstałych z węgla, oleju opałowego bądź gazu ziemnego.

Gmina Frombork stawia na ekologie, w 2006 powstał także zmodernizowany układ oświetlenia ulic, oparty na energooszczędnych sodowych źródeł światła. Powstało ich około 400 w całej gminie.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza