Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

KLIENT NA RYNKU ENERGII. ZASADA TPA

rynek polski ponad rok temu    24.09.2012
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
KLIENT NA RYNKU ENERGII. ZASADA TPA portal energia
http://k.wnp.plhttp://k.wnp.pl fot. http://k.wnp.pl

TPA (z ang.Third Party Access) - jest zasadą dostępu stron trzecich do sieci co oznacza możliwość korzystania przez klienta z sieci lokalnego dostawcy energii w celu dostarczenia energii elektrycznej kupionej przez niego u dowolnego sprzedawcy.

  • Zakup energii od dowolnie wybranego sprzedawcy

Energia może być w tym przypadku zakupiona od dowolnego sprzedawcy, to znaczy bezpośrednio od wytwórcy, na giełdzie energii, od spółki obrotu lub za pośrednictwem internetowych platform obrotu energią. Ceny i warunki sprzedaży energii są indywidualnie ustalane pomiędzy sprzedawcą a klientem lub też wynikają z zasad jej zakupu (zakup na giełdzie energii lub za pośrednictwem internetowych platform obrotu). Zainteresowani Klienci kupują ją zwykle od spółek obrotu energią. Decydując się na zakup energii poza lokalnym sprzedawcą,

Do jednych z najbardziej aktywnych spółek obrotu energią funkcjonujących na polskim rynku należą: Vattenfall Sales Poland, PKE, Everen i Polenergia.

  • Klienci na rynku energii dzielą się na dwie zasadnicze grupy:

gospodarstwa domowe, należą do nich wszyscy klienci kupujący energię na cele komunalno-bytowe,

wszyscy pozostali klienci kupujący energię na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności, np. zakłady przemysłowe, PKP, biura, hotele, centra handlowe, instytucje itp.

  • Osobno kupuje się energię i usługę jej dostarczenia

W połowie 2007 r. nastąpiło rozdzielenie działalności dystrybucyjnej i handlowej dotychczasowych Zakładów Energetycznych. Co oznacza, że każdy klient na rynku energii kupuje energię i usługę jej dostarczenia od dwóch różnych firm. W związku z tym, o ile klient posiada swobodę wyboru dostawcy energii, to usługę jej dostarczania kupować będzie od firmy, na terenie której jest on zlokalizowany.

  • Zakup energii od sprzedawcy, na terenie którego zlokalizowany jest klient

Ceny energii określone są w taryfach sprzedawców i w podobny sposób jak taryfy dostawców energii zatwierdzane są przez Urząd Regulacji Energetyki. W procesie zatwierdzania taryf, URE kontroluje czy zawarte w nich wielkości cen energii mają uzasadnienie w kosztach faktycznie ponoszonych przez dostawców.

Klienci będący gospodarstwami domowymi którzy zakupią energię zostaną rozliczeni jedynie za zużytą energię, natomiast wszyscy pozostali dodatkowo za ustalony poziom mocy elektrycznej, którego przekroczenie wiąże się z uiszczeniem dodatkowych opłat.


 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza