Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Elektrociepłownie stawiają na biomasę

rynek polski ponad rok temu    25.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Elektrociepłownie stawiają na biomasę portal energia

Przez minione dwa lata widoczny stał się wzrost ilości inwestycji, które związane były z dostosowywaniem kotłów do spalania biomasy lub też budowy nowych modeli, które korzystały z biopaliw.

Istnieje wiele koncernów, które realizować będa tego typu działania, przykładowo GDF Suez w Elektrowni Połaniec ( 190MWe) , Energa w Elektrociepłowni Elbląg ( 20 MWe) oraz Tauron w Elektrowni Jaworzno III. Te i inne inwestycje mają dostarczyć w sumie 485 MWe nowych odnawialnych mocy dla elektrociepłowni.

Restrykcje dotyczące uprawnień do emisji dwutlenku wegla, powodują, że ciągle zwiększa się ilość inwestycji w zakresie energetyki odnawialnej. Z poczatkiem 2013 roku te elektrociepłownie, które uzywają paliw stałych, takich jak wegiel czy gaz, będą nabywać większą ilość uprawnień do emitowania dwutlenku węgla, co wiąże się ze zwiekszającymi się kosztami. Spalanie biomasy nie podlega przepisom o redukcji emisji CO2, więc jest to zdecydowaną jej zaletą i wyjaśnia zwiekszanie się ilości inwestycji w kierunku źródeł odnawialnych.

Kolejną z przyczyn takiego działania jest rozporządzenie Ministra Gospodarki z 14 sierpnia 2008 roku, które mówi o tym, że jednostki mające moc większą niż 20 MW i opalane tylko biomasa, jeżeli zostaną oddane do uzytku do roku 2012, będą mogły być zasilane do 80 procent biomasą pochodzącą z lasów. Te,które będą oddane do użytku po 2012 roku, muszą zmniejszyć jej udział do około 40 procent do roku 2017. Po przekroczeniu tych limitów, przedsiębiorstwa utracą zielone certyfikaty za energię elektryczną.

Biomasa pochodząca z lasów ma lepsze właściwości fizyko- chemiczne, niż biomasa z innych źródeł. Jest przez to mniej kłopotliwa w spalaniu i bardziej ekonomiczna. Jednym z kolejnych czynników, które znacząco wpłynęły na inwestowanie w biomasę było dofinansowanie z funduszy unijnych w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Mimo, że środki na lata 200- 2013 zostały już wyeksploatowane, istnieje szansa na dotacje z innych źródeł, takich jak pozyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z początkiem roku 2010 weszła w życie ustawa o Prawie Energetycznym, dająca możliwość otrzymania dwóch certyfikatów - czerwonego oraz zielonego, które były przyznawane za ilość energii elektrycznej wyprodukowanych ze źródeł odnawialnych.

Jednym z kolejnych ważnych powodów, które skłaniają do inwestycji w zieloną energię to nowe rozporządzenie w kwestii ustalania taryf dla ciepła. Ma ono na celu uproszczenie sposobu kalkulowania taryf dla elektrociepłowni, dając im możliwość ustalania kosztów energii cieplnej poprzez pryzmat cen referencyjnych. Uwzględniać miały one granicę dopuszczalnego wzrostu cen. Takie rozwiązania sprawiają, że bardziej opłacalne staje się budowanie nowych jednostek opalanych na biomasę.

Jeżeli korzystanie ze źródeł odnawialnych będzie w dalszym ciągu promowane na taką skalę jak obecnie, można wysnuć wnioski, że inwestycję w urządzenia na biomasę nie zmniejszą się, przeciwnie, mogą one wzrosnąć jeszcze bardziej niż obecnie, jesli tylko państwo zacznie je wspierać i dofinansowywać. Czynnikiem, który będzie przemiawiał za biomasą będzie także fakt, że istnieje możliwość wprowadzania akcyz na węgiel, który jest używany do ogrzewania.
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza