Clima Komfort 2
ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (203) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (169) ››      Projektanci   (486) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

dopłaty ponad rok temu    24.03.2016
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Skorzystaj z 40% dotacji na panele fotowoltaiczne portal energia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG) przedłużył na rok 2016 przyznawanie dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne w wysokości 40% kosztów kwalifikowanych.

Od kilku lat w Polsce można zaobserwować regularny wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych. Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), obecnie łączna moc takich instalacji w naszym kraju to 39,1 MW. W związku z nieustannie rosnącymi cenami energii elektrycznej, coraz więcej osób jest zainteresowanych wytwarzaniem prądu we własnym zakresie. W ten oto sposób rodzi się moda na bycie prosumentem, a nie tylko konsumentem energii elektrycznej. Pozwalają na to zestawy paneli fotowoltaicznych oraz dotacje na ich instalację.

Dotacja dla prosumentów

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest wcale małym wydatkiem. Na szczęście inwestorzy mogą liczyć na dotację ze strony państwa. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił specjalny program, wspierający rozproszone, odnawialne źródła energii. Z jednej strony jest to doskonała okazja, żeby ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zaoszczędzić na wydatkach związanych z zużyciem energii elektrycznej, a z drugiej – można jeszcze zarobić na sprzedaży nadwyżek energii do ogólnodostępnej sieci.

Dotację można uzyskać z NFOŚiG w ramach programu „Prosument”. W pierwotnym założeniu wysokość dofinansowania miała wynosić 40% na instalacje fotowoltaiczne tylko w 2015 roku, a od stycznia br. dopłata miała spaść do poziomu 30%. Jednak NFOŚiG przedłużył wysokość dofinansowania 40% również na rok 2016, co oznacza, że warto się spieszyć, ponieważ od przyszłego roku, zapewne, będzie można liczyć na mniejsze pieniądze.

Jak otrzymać dofinansowanie?

NFOŚiG podpisał umowę z Bankiem Ochrony Środowiska na obsługę procesu dotacyjnego w ramach programu „Prosument”. Dzięki temu, klienci indywidualni zyskali łatwy dostęp do państwowego wsparcia na instalacje OZE. Budżet „Prosumenta” wynosi 800 mln zł, a sam program będzie realizowany do roku 2022.

W ramach programu NFOŚiG konsument będzie mógł zaciągnąć preferencyjny kredyt (wysokość oprocentowania – 1%) razem z dotacją, co może pokryć nawet całość kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Sama dotacja może maksymalnie pokryć 40% kosztów kwalifikowanych. Minimalna kwota kredytu wraz z dotacją to 200 tys. zł i można go zaciągnąć maksymalnie na 15 lat. W ten sposób można sfinansować mikroelektrownię fotowoltaiczną do 40 kWp. Warto jednak pamiętać, że na montowane urządzenia producent musi udzielić 5 lat gwarancji. Sam montaż powinien zostać wykonany przez profesjonalną firmę, która z kolei udzieli 3 lata gwarancji na wykonane prace.

 Materiał prasowy.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół