Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

dopłaty ponad rok temu    24.03.2016
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Skorzystaj z 40% dotacji na panele fotowoltaiczne portal energia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG) przedłużył na rok 2016 przyznawanie dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne w wysokości 40% kosztów kwalifikowanych.

Od kilku lat w Polsce można zaobserwować regularny wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych. Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), obecnie łączna moc takich instalacji w naszym kraju to 39,1 MW. W związku z nieustannie rosnącymi cenami energii elektrycznej, coraz więcej osób jest zainteresowanych wytwarzaniem prądu we własnym zakresie. W ten oto sposób rodzi się moda na bycie prosumentem, a nie tylko konsumentem energii elektrycznej. Pozwalają na to zestawy paneli fotowoltaicznych oraz dotacje na ich instalację.

Dotacja dla prosumentów

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest wcale małym wydatkiem. Na szczęście inwestorzy mogą liczyć na dotację ze strony państwa. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił specjalny program, wspierający rozproszone, odnawialne źródła energii. Z jednej strony jest to doskonała okazja, żeby ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zaoszczędzić na wydatkach związanych z zużyciem energii elektrycznej, a z drugiej – można jeszcze zarobić na sprzedaży nadwyżek energii do ogólnodostępnej sieci.

Dotację można uzyskać z NFOŚiG w ramach programu „Prosument”. W pierwotnym założeniu wysokość dofinansowania miała wynosić 40% na instalacje fotowoltaiczne tylko w 2015 roku, a od stycznia br. dopłata miała spaść do poziomu 30%. Jednak NFOŚiG przedłużył wysokość dofinansowania 40% również na rok 2016, co oznacza, że warto się spieszyć, ponieważ od przyszłego roku, zapewne, będzie można liczyć na mniejsze pieniądze.

Jak otrzymać dofinansowanie?

NFOŚiG podpisał umowę z Bankiem Ochrony Środowiska na obsługę procesu dotacyjnego w ramach programu „Prosument”. Dzięki temu, klienci indywidualni zyskali łatwy dostęp do państwowego wsparcia na instalacje OZE. Budżet „Prosumenta” wynosi 800 mln zł, a sam program będzie realizowany do roku 2022.

W ramach programu NFOŚiG konsument będzie mógł zaciągnąć preferencyjny kredyt (wysokość oprocentowania – 1%) razem z dotacją, co może pokryć nawet całość kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Sama dotacja może maksymalnie pokryć 40% kosztów kwalifikowanych. Minimalna kwota kredytu wraz z dotacją to 200 tys. zł i można go zaciągnąć maksymalnie na 15 lat. W ten sposób można sfinansować mikroelektrownię fotowoltaiczną do 40 kWp. Warto jednak pamiętać, że na montowane urządzenia producent musi udzielić 5 lat gwarancji. Sam montaż powinien zostać wykonany przez profesjonalną firmę, która z kolei udzieli 3 lata gwarancji na wykonane prace.

 Materiał prasowy.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza