Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Jak zbudować energooszczędny dom?

dopłaty ponad rok temu    3.08.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Jak zbudować energooszczędny dom? portal energia

Obecne podwyżki cen energii nie muszą być straszne dla osób, planujacych budowę domu. Należy tylko odpowiednio zaplanować inwestycję.

Kiedy można mówić o energooszczędnym domu? Tak określa się budynek, którego zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż 70 kilowatogodzin na metr kwadratowy. Wykorzystuje on wszystkie zastosowania, które pozwalają ograniczyć do miniumum zuzycie energii.

Najważniejszą kwestią jest tutaj ogrzewanie, które wynoszą 65 procent kosztów utrzymania domu. Aby uzyskac jak najmniejsze straty energii, należy zadbać o dobrą izolację budynku, stosując dobre materiały budowlane, uszczelnienia wentylacji oraz ochrony mostków termicznych.

Budowa domu musi być bardzo dokładnie przeanalizowana. Elementy konstrukcyjno - budowlane oraz układu grzewczo- wentylacyjnego należy rozpatrzyć pod kątem systemowym. Nawet na etapie projektów warto zastanowić się nad ochroną mostków termicznych, a także opcją instalacji kolektorów słonecznych i jakością materiałów budowlanych.

W energooszczędnym budowaniu domu, duże znaczenie ma kształt bryły budynku. Najlepiej, jeżeli jest prosta, ponieważ powstawanie mostków termicznych jest wówczas ograniczone.

Czym są wspominane już kilkukrotnie mostki termiczne? To nic innego jak niedokładności powstałe w izolacji bądź też konstrukcji budynku, powodujące utratę ciepła. Pojawiają się one najczęściej przy oknach oraz drzwiach, a także przy zwieńczeniu stropu piwnicznego i połączeniu balkonu ze stropem. Przed tego typu zagrożeniem uchroni nas prawidłowo wykonany projekt domu, który będzie miał na uwadze odpowiednie zabezpieczenia.

Przez dach może przedostawać się nawet 25-30 procent ciepła,a przez piwnicę około 10 - 15 procent. To samo dotyczy okien i drzwi. Jeżeli ściany będą nieprawidłowo izolowane, budynek traci nawet do 30 procent ciepła. Gruba warstwa zaprawy murarskiej także sprzyja tworzeniu się mostków termicznych. Należy bardzo uważnie dobierać jakość materiałów ściennych.

Bardzo ważne jest też szukanie rozwiązań w naturalnych źródłach energii cieplnej, takich jak na przykład słońce. Należy zwracać uwagę na to, aby światło słoneczne naj najdłużej padało na możliwie jak najwiekszą część budynku.

Warto też zwrócić uwagę na rozmieszczenie pokoi. Większe, takie jak na przykład salon, powinny być położone od południuowej strony budynku, a pomieszczenia gospodarcze od strony północnej. Trzeba też pamietać o właściwym rozmieszczeniu okien. Najwiecej ciepła będa dostarczały okna umieszczone z południowej strony.

Ważną rzeczą, o którą trzeba zadbać jest izolacja ścian. Jeżeli są źle zaizolowane, ucieka przez nie 30 procent ciepła. Warto inwestować w materiały najwyższej jakości, które mają najmniejszy wskaźnik przenikania ciepła.

Energooszczędne technologie zastosowane do budowy domu znacznie zmniejszają zapotrzebowanie na uzytkowanie energii. Zależy ono od metody ogrzewania i wentylowania budynku. Koszty użytkowe moze obniżyć nawet cztery razy właściwie dobrany sposób ogrzewania. Koszty wynosić moga wtedy nawet do mniej niż tysiąc złotych za rok!  Dobry wybór materiałów uzywanych do stawiania domu, poprawia proces grzewczy i zmniejsza koszt chłodzenia mieszkania w porze letniej.

Według ekspertów, którzy zajmują się energooszczędnym planowaniem budowy domu, z roku na rok zwiększa się ilość osób, które są zainteresowane takimi rozwiązaniami przy projektowaniu swojego domu. Sprawia to, że straty ciepła maleją prawie do zera. Energooszczędnie planowanie budowy domu staje się popularne także dlatego, że pozwala uniknąć kosztów, związanych z obecnymi wysokimi cenami energii.

Na koniec przedstawimy jeszcze energooszczędne zasady budowania domu w pigułce:

  •     Po pierwsze: najważniejszy jest prosty kształt bryły budynku
  •     Po drugie: ściany należy budować z izolujących materiałów najwyższej jakości
  •     Po trzecie: jak największa ilość promieni słonecznych powinna padać na powierzchnię domu
  •     Po czwarte: dobrze rozplanowane położenie okien - skierowane w kierunku słońca
  •     Po piąte: zadbanie o izolację termiczną domu
  •     Po szóste: trzeba zadbać o niepowstawanie mostków termicznych
  •     Po siódme: dobra wentylacja mieszkania
  •     Po ósme: nalezy zainteresować się rekuperacją, czyli procesem odzyskiwania ciepła
  •     Po dziewiąte: należy zainstalować wymiennik ciepła gruntowego, który podgrzewa bąź ochładza powietrze w budynku
  •     Po dziesiąte: energooszczędności sprzyja używanie instalacji grzewczych, które wykorzystują energię odnawialną


 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza