Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Ustawa o efektywności energetycznej przyjęta przez Parlament Europejski

bieżące ponad rok temu    13.09.2012
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Ustawa o efektywności energetycznej przyjęta przez Parlament Europejski portal energia

Ustawa o efektywności energetycznej przyjęta przez Parlament Europejski

Przyjęcie tejże dyrektywy ma na celu zmniejszenie zużycia energii w Unii Europejskiej oraz pozwolić na oszczędność użytkownikom energii.

W ustawie mamy między innymi informacje o tym, że dostawcy energii mają w lepszy sposób informować swoich odbiorców o taryfach i zużyciu energii, a rządy mają za zadanie unowocześnić swoje budynki. Wymaganiem jest także, aby oszczędzać w krajach unii1,5 procenta sprzedawanej energii rocznie. Dlatego też dostawcy energii powinni informować klientów o korzystnych taryfach zużywania prądu.

Eurodeputowany partii Zielonych, Claude Turmes, jako argument popierający tą ustawę podaje, że w ubiegłym roku Unia Europejska wydała aż 488 miliardów euro na sprowadzanie ropy naftowej oraz gazu. Również inni członkowie Parlamentu Europejskiego korzystnie patrzą na nową ustawę. Komisarz do spraw energii UE, Guenther Oettinger również zwraca uwagę na korzyści płynące z oszczędności na importowaniu ropy oraz gazu, a także na zmniejszenie dzięki temu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Nie brak także sceptyków nowej ustawy. Europejska Organizacja Konsumentów stwierdziła, że projekt ten jest mało ambitny i wcale nie przyniesie spodziewanych oszczędności, a wręcz przeciwnie, spowoduje, że konsumenci będą płacili dwukrotnie więcej.

Komisji Europejskiej nie udało się jednak wprowadzić obowiązku tworzenia comiesięcznych raportów kosztów zużycia energii, ale za to będą do nich zobowiązani raz w roku, a na prośbę klienta nawet co kwartał. Państwo będzie zobligowane do obserwacji rynku energii, aby ustalić korzystny sposób tworzenia wymaganego 1,5 procenta oszczędzanej energii.

Komisja Europejska przedstawiła projekt tych zmian w czerwcu 2011 roku. Miał on na celu wymuszenie na członkach Unii Europejskiej 20- procentowej oszczędności energetycznej do roku 2020. Komisja będzie obserwować wprowadzanie zmian zatwierdzonych w obecnej ustawie i za dwa lata oceni postępy, jakie poczyniono w tym kierunku i ewentualnie zaproponuje nowe postanowienia w tej kwestii.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza