baza firm
zobacz firmyz branży
energetycznej
ogłoszenia
poznaj ofertęfirm i użytkowni-
ków serwisu
newsy
dowiedz sięco dzieje
się w branży
forum
poznaj opiniespecjalistów
i uzytkowników
kalkulatory
wylicz kosztyalternatywnych
źródeł energii
Jeśli zapomniałeś(aś) hasło podaj swój adres e-mail, który podałeś(aś) przy rejestracji. Następnie zaproponuj nowe hasło.
Link aktywacyjny zostanie wysłany na adres e-mail.
bieżące |
ponad rok temu
28.07.2014 Ewa Bielińska komentarzy 0 ocen 0 (0%) |
A A A |
W wyniku unijnego rozporządzenia (REMIT) Prezes Urzędu Regulacji Energetyki otrzyma większe uprawnienia. Pomoże to URE w ściganiu manipulacji na hurtowym rynku energii.
REMIT (ang. Regulation on Wholesale Energy Market Integrity and Transparency) to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii. Rozporządzenie reguluje m.in. zasady współpracy państw członkowskich w monitorowaniu rynku gazu i energii elektrycznej, by zapobiec ewentualnym nadużyciom. Chodzi np. o zakaz wykorzystywania informacji poufnych do manipulowania rynkiem i zapobieganie spekulacjom na giełdach.
Zgodnie z REMIT organy regulacyjne - w Polsce to Urząd Regulacji Energetyki - mają prowadzić dochodzenia ws. łamania przepisów rozporządzenia.
Ministerstwo Gospodarki, autor projektu, informuje, że choć rozporządzenie nie wymaga implementacji i od momentu wejścia w życie 28 grudnia 2011 r. obowiązuje w polskim porządku prawnym zgodnie z art. 288 Traktatu o funkcjonowaniu UE, to konieczne jest "rozszerzenie uprawień niektórych organów regulacyjnych" oraz określenie sankcji za złamanie rozporządzenia.
Chodzi o rozszerzenie zadań i uprawnień Prezesa URE o: monitorowanie hurtowego rynku energii, współpracę w tej sprawie z organami regulacyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej, UOKiK i KNF oraz przekazywanie do tzw. ACER informacji o podejrzeniach manipulacji na rynku. ACER (European Agency for the Cooperation of Energy Regulators) to unijna agencja, która ma koordynować i wspierać współpracę krajowych organów regulacyjnych.
Projekt - jak czytamy na stronie Rządowego Centrum Legislacji - przewiduje też, że URE będzie prowadził rejestr uczestników hurtowego rynku energii oraz prowadził kontrole oraz postępowania wyjaśniające w sprawie manipulacji lub prób manipulacji, oraz w sprawie niewłaściwego wykorzystywania informacji wewnętrznej na rynku energii. Zakłada też możliwość nakładania kar pieniężnych.
Przykładowo przewiduje, że jeśli firma, która zawodowo zajmuje się pośredniczeniem w zawieraniu transakcji na hurtowym rynku energii nie przekaże Prezesowi URE informacji o każdym uzasadnionym podejrzeniu manipulacji lub próbie manipulacji, może otrzymać od 1 tys. zł do 1 mln zł kary lub do wysokości dziesięciokrotności uzyskanej korzyści majątkowej.
PAP
+ | 0 głosów: 0 (0%) 0 | - |
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). | dodaj komentarzbądź pierwszy! |
Projekt i wykonanie: Agencja reklamowa IdealMedia Partnerzy: Studnie glebinowe Zaloguj do poczty: poczta.portalenergia.pl
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013
|