Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Tańsza energia w domu - top 5 sposobów na obniżenie rachunków za prąd

bieżące ponad rok temu    24.12.2020
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Tańsza energia w domu - top 5 sposobów na obniżenie rachunków za prąd portal energia

Galopujące ceny energii elektrycznej zmuszają nawet najbardziej zatwardziałych sceptyków do zmiany nawyków związanych z wykorzystaniem prądu w domach i firmach. Na szczęście nie są to zmiany nierealne do wykonania, a dodatkowo dzięki nim przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego.

Jeśli naszym celem są niższe rachunki za prąd, zmiany powinniśmy wdrożyć dwutorowo. Z jednej strony należy wyrobić w sobie zwyczaj oszczędzania energii, który przejawiać się może w gaszeniu światła lub wyłączaniu urządzeń elektrycznych w momencie, gdy przestajemy z nich korzystać. Z drugiej zaś warto poważnie pomyśleć o wykorzystaniu nowoczesnych i przyjaznych środowisku technologii, które pozwolą na samodzielne pozyskiwanie prądu ze źródeł odnawialnych, a co za tym idzie - korzystanie z tańszej energii elektrycznej. Takie połączenie pozwoli w stosunkowo krótkim czasie uzyskać wymierne efekty w postaci obniżenia rachunku za prąd. 

Poznajmy zatem szczegóły pięciu sposobów, które odpowiedzą nam na pytanie, jak oszczędzać prąd niezależnie od sytuacji. 

1. Gaś światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.

Odpowiednio oświetlone wnętrza sprawiają, że czujemy się komfortowo. Jednak włączanie światła we wszystkich pomieszczeniach w domu w sytuacji, gdy korzystamy tylko z jednego z nich, jest zwyczajnym marnotrawstwem, i nie brakuje osób, dla których takie zachowanie jest codziennością.

Wyeliminowanie tego nawyku realnie przełoży się na niższe zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie - niższe rachunki za prąd. Warto również rozważyć wymianę wysłużonych żarówek wolframowych na nowoczesne, energooszczędne i ekonomicznie uzasadnione oświetlenie LED, które dodatkowo jest trwalsze i mniej się grzeje.

2. Wyłączaj urządzenia, gdy z nich nie korzystasz.

Telewizor naprawdę nie musi przekazywać Ci złych wiadomości przez cały dzień. Nie jest konieczne, żeby komputer był podpięty do prądu non stop, a listwy przepięciowe możesz wyłączyć jednym wciśnięciem. Im szybciej wyrobisz sobie nawyk wyłączania elektroniki, tym szybciej odczuje to Twój domowy budżet. W skali całego roku mogą to być oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych.

Nie wiesz, jak to zrobić? Skorzystaj z naszych prostych i skutecznych podpowiedzi. 

  • Telewizor, komputer stacjonarny, laptop czy konsolę do gier możesz zaprogramować w taki sposób, aby wyłączały się automatycznie, jeśli przez określony czas nikt z nich nie korzysta. 
  • Wyciągaj z gniazdek ładowarki, listwy przepięciowe oraz zasilacze urządzeń w momencie, gdy kończysz z nich korzystać. 
  • Ustaw ekran komputera w taki sposób, aby o określonej godzinie, np. 21.00, automatycznie się przyciemnił. Słabsze oświetlenie pobierze mniej energii elektrycznej, a i Twoje oczy nie będą się tak męczyć. Dodatkowo ciemniejszy ekran sprawi, że w Twoim organizmie nie dojdzie do zaburzeń wytwarzania melatoniny, co oznacza, że szybciej zaśniesz, gdy już położysz się do łóżka. Jednym słowem – same plusy! 

3. Ogranicz zużycie gorącej wody w swoim domu. 

W naszym kraju nie brakuje miejsc, w których do ogrzewania wody wykorzystuje się prąd. Korzystamy z niego zarówno w przepływowych ogrzewaczach wody, pralkach, jak i zmywarkach. Nie namawiamy bynajmniej, aby nagle zrezygnować ze wszystkich zdobyczy techniki, jednak należy robić to rozsądnie.

Co to oznacza w praktyce? Na przykład korzystanie z ekologicznych programów zmywania czy prania w niskich temperaturach, które dzięki zaawansowanym (i bardzo często pro środowiskowym) detergentom piorą równie skutecznie co te korzystające z gorącej wody. Drobne zmiany nawyków, które mogą przynieść wymierne oszczędności – o to właśnie chodzi!

4. Planujesz wyjazd – zmniejsz zużycie! 

Polacy nieustannie przegrzewają swoje mieszkania. Jednakże nawet w sezonie jesienno-zimowym piec lub pompa ciepła nie muszą pracować przez cały czas, np. gdy jesteśmy w pracy lub wyjeżdżamy na kilka dni. Szczególnie że nowoczesne termostaty dają możliwość precyzyjnego zaplanowania ogrzewania w cyklu tygodniowym. To pozwala nam dopasować je do naszych codziennych obowiązków oraz stylu życia, jaki prowadzimy. 

Warto również sprawdzić, czy inne posiadane przez nas urządzenia dają możliwość skorzystania z tzw. trybu wakacyjnego - na ustawienie takiego programu pozwalają np. nowoczesne lodówki. Mniejsze zużycie energii przez urządzenia, gdy nie ma nas w domu, nie odbija się w żaden sposób na naszym życiu i samopoczuciu, za to wpływa na stan naszego konta. Może więc przy kolejnej wymianie sprzętów AGD warto zwrócić uwagę na to, czy pozwalają one generować oszczędności w sytuacji, gdy nie oczekujemy od nich pracy na pełnej mocy? 

5. Postaw na odnawialne źródła energii!

Nowoczesne panele fotowoltaiczne pozwalają nie tylko na tańszy prąd w domu, ale de facto na samodzielną produkcję energii elektrycznej z promieni słonecznych, a co za tym idzie - uniezależnienie się od jej dostawców. Ma to szczególnie duże znaczenie obecnie, kiedy ceny prądu rosną w prawdziwie zastraszającym tempie i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach miało to ulec zmianie.

Montaż prywatnej elektrowni fotowoltaicznej zwraca się średnio po siedmiu latach, a w kolejnych korzystamy już z niemal darmowej energii i dodatkowo przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. Symulację oszczędności można przeprowadzić na stronie firmy N Energia, która zajmuje się doradztwem, projektowaniem oraz montażem instalacji fotowoltaicznych dla klientów prywatnych i komercyjnych.

Dodatkowo można skorzystać z licznych dotacji przeznaczonych na ten cel, dzięki czemu inwestycja zwraca się jeszcze szybciej, a my oszczędzamy jeszcze więcej. 

Artykul partnera.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza