Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (203) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (169) ››      Projektanci   (486) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Słowacja chce od UE odszkodowania za ograniczenia w dostawach gazu z Rosji

bieżące ponad rok temu    9.10.2014
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Słowacja chce od UE odszkodowania za ograniczenia w dostawach gazu z Rosji portal energia

„Nie jest wykluczone, że Słowacja będzie starać się uzyskać odszkodowanie od UE za przerwy w dostawach gazu z Rosji” – zapowiedziała Miriam Žiaková, rzecznika słowackiego Ministerstwa Gospodarki.

Jak podaje serwis EurActiv.pl, Austria, Polska, Słowacja i Węgry alarmują, że rosyjski monopolista gazowy Gazprom ograniczył dostawy gazu do nich. Miało się tak stać po tym, jak UE zaczęła dostarczać gaz na Ukrainę.

Słowacja, państwo leżące na trasie przepływu rosyjskiego gazu na zachód do UE, skarży się na cięcia w dostawach wynoszące ponad połowę pierwotnie obiecanej ilości - podaje SPP, czołowy importer gazu w tym kraju. Gazprom tymczasem oznajmił, że zaopatrzenie Słowacji w gaz przez ostatnie 10 dni było stabilne i spełniało postanowienia umowy pomiędzy nim a Słowacją.

Nacisk polityczny?

Nie jest pewne, czy problemy z dostawami gazu na Słowację są wynikiem niedawnych prób Bratysławy znalezienia alternatywnych źródeł surowców energetycznych. Słowacki minister gospodarki Pavol Pavlis oznajmił jednak, że komisarz ds. energii Günther Oettinger potwierdził, branie Słowacji pod uwagę w kwestii odszkodowań.

Rosja często wykorzystuje surowce energetyczne jako środek nacisku politycznego. Np., w przeciągu ostatniej dekady, Rosja trzykrotnie wstrzymała przepływ gazu na Ukrainę – pierwszym razem w 2006, następnie w 2009 i ostatnio w czerwcu bieżącego roku.

Obecnie, mimo sporu o cenę gazu pomiędzy Moskwą a Kijowem, paliwo dla krajów UE nadal przepływa przez Ukrainę. Jednak obserwatorzy są zdania, że dostawy niższe od zakontraktowanych w tej części Europy są wymownym znakiem ostrzegawczym – jeśli Bruksela ośmieliłaby się nałożyć kolejne sankcje na Moskwę za bezprawną interwencję na Ukrainie, Rosja może wziąć odwet podczas nadchodzącej zimy.

Potencjalne alternatywy

Słowacki premier Robert Fico zapowiedział w ostatnim tygodniu, że SPP rozpoczęło pięcioletnią współpracę z europejskim przedsiębiorstwem E.ON Global Commodities. Według jej postanowień, w razie potrzeby dostarczane będzie przez Austrię do 2 mln m3 gazu dziennie. Przedstawiciele SPP wspominali także o zakupie paliwa bezpośrednio na terytorium Austrii – jeśli zaistnieje taka potrzeba, dostawy są przewidziane na czwarty kwartał tego roku oraz pierwszy kwartał 2015.

„Kwestia tego, czy UE zdecyduje się na odszkodowania, zostanie poruszona na najbliższym spotkaniu Rady Europejskiej” - oznajmiła Žiaková. Spotkanie to jest zaplanowane na 23-24 października. (rr)

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół