Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Są technologie, które sprawiają, że węgiel staje się ekologiczny !

bieżące ponad rok temu    23.09.2012
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 1 (100%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Są technologie, które sprawiają, że węgiel staje się ekologiczny ! portal energia
fot. acferryland.gr

Są technologie, które sprawiają, że węgiel staje się ekologiczny !

Takie technologie są zwane ,,czystymi technologiami węglowymi”.Zaliczyć do nich można praktycznie każdą, poza nowymi, ekologicznymi metodami produkcji energii z węgla. Dlaczego? Ponieważ każda z nich zmniejsza emisję dwutlenku węgla oraz szkodliwych gazów i pyłów.

Unijna polityka spycha na margines węgiel, argumentując to działanie wysoką szkodliwością tego surowca dla środowiska. Co ciekawe, nie marginalizuje tak ropy naftowej, a przecież spaliny samochodowe stanowią aż 65 procent wszystkich zanieczyszczeń powietrza w Unii. Co więcej, nie są one spalane z odpowiednią efektywnością, bo auta do pracy wykorzystują tylko 1 procent zawartej energii w benzynie, gdzie w elektrowniach węglowych ten wskaźnik wynosi 35 – 40 procent.

A przecież efektywność w wykorzystywaniu surowców to klucz do zmniejszenia emitowania szkodliwych gazów do atmosfery. Efektywność rozumiana jest jako oszczędne gospodarowanie energią oraz jako jej najbardziej wydajna produkcja. Tak więc, jeżeli z jednej tony węgla lub ropy ,,wyciskać” będziemy więcej, ograniczymy więc ich zużycie, zmniejszy się tym samym emisja dwutlenku węgla.

Do tego trzeba także doliczyć inne metody produkcji energii z węgla, które mają na celu podniesienie sprawności energetycznej bloków i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Są to między innymi: kotły pyłowe i fluidalne, instalacje odsiarczania i odazotowania spalin, spalanie węgla z biomasą, spalanie w tlenie z podwyższonym stężeniem tego gazu, gazyfikowanie węgla, synergia jądrowo – węglowa. Ta ostatnia metoda budzi najwięcej wątpliwości, gdyż póki co jest nieopłacalna i obniża sprawności bloków węglowych.

Duże nadzieje wiąże się przede wszystkim z podziemną gazyfikacją węgla. Tą metodą posługują się między innymi Chiny, Australia, Kanada i Indie. Jest to bardzo ekologiczna metoda z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, zmniejsza ona stężenie tlenków azotu i można dzięki temu wyprodukować więcej energii z węgla, a po drugie, można będzie ją przetwarzać na paliwo do aut.

Międzynarodowa Agencja Energii podkreśla, że w najbliższych dziesięcioleciach świat nie będzie mógł pokryć swojego zapotrzebowania na energię bez węgla. Dzięki ciągle powstającym i udoskonalanym technologiom, stosowanie tego surowca będzie bardziej ekologiczne.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza