Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (203) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (169) ››      Projektanci   (486) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Rosja traci, a Iran zyskuje

bieżące ponad rok temu    26.09.2014
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Rosja traci, a Iran zyskuje portal energia

Oziębienie w relacjach unijno-rosyjskich spowodowane konfliktem na Ukrainie sprawia, że UE zaczęła aktywniej niż dotychczas szukać alternatywnych źródeł surowców energetycznych. Ta sytuacja może pozytywnie wpłynąć na stosunki między UE a Iranem - informuje serwis EurActiv.pl.

Od zeszłego roku w relacjach irańsko-europejskich można mówić o odwilży. Wciąż nie są one najlepsze, ponieważ sankcje UE nadal obowiązują, ale wielostronne negocjacje nt. irańskiego programu atomowego i ustępstwa Teheranu w tej kwestii pomogły doprowadzić do rozluźnienia części przynajmniej napięć na linii Bruksela-Teheran.

Iran „projektem średnioterminowym”

Jak dowiedziała się Agencja Reutera od źródeł w Komisji Europejskiej, , „dwie największe przeszkody – zniesienie sankcji oraz rozbudowa infrastruktury – nie przeszkadzają UE planować zwiększenia roli Iranu dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kontynentu”. Dodają również, że będzie wymagało to czasu, ale że jest to priorytetem dla planowania średnioterminowego.

Na terytorium Iranu położone są drugie największe odkryte złoża gazu ziemnego na świecie (po Rosji). Na przeszkodzie w przejęciu przez niego części rynku gazowego w Europie stoi brak dobrej infrastruktury – Rosja cały czas ma na tym polu pałeczkę lidera.

Iran korzysta z Syrii i Ukrainy

Iran za to skrzętnie wykorzystuje nie tylko negocjacje ws. programu jądrowego, ale również kryzys bliskowschodni, wywołany przez Państwo Islamskie (IS, Islamic State), organizację ekstremistyczną, która dąży do przywrócenia kalifatu. Walka z IS stała się sprawą kluczową dla wielu państw zaangażowanych na Bliskim Wschodzie, które są skłonne przewartościować dotychczasowe relacje z lokalnymi państwami – w tym z Iranem.

Amir Handjani, niezależny ekspert ds. energetycznych, powiedział Agencji Reutera, że „Iran prowadzi bardzo skomplikowaną grę energetyczną. Z jednej strony chcą współpracować z Rosją w złagodzeniu efektów sankcji, a z drugiej strony – chcieliby zastąpić rosyjskie dostawy gazu do Europy irańskimi” – tłumaczy Handjani.

Sankcje i infrastruktura

Jednak zniesienie dwóch kluczowych przeszkód – sankcji gospodarczych i problemów z infrastrukturą – może potrwać kilka lat. 24 listopada ma mieć miejsce kolejna runda negocjacji dot. programu jądrowego i potencjalnego zniesienia sankcji, ale eksperci nie są optymistyczni co do szans na osiągnięcie trwałych rozwiązań.

Co do infrastruktury rozważane są dwie opcje. Pierwsza z nich to przesyłanie gazu przez Turcję. Ma ona tą zaletę, że istnieją już połączenia gazowe pomiędzy Iranem a Turcją, co zmniejszyłoby czas i koszty takiego rozwiązania – dlatego też Komisja Europejska skłania się ku niemu.

Jednak połączenie pomiędzy irańskim ośrodkiem gazowym Tabriz a Ankarą nie ma możliwości przesyłowych na tyle dużych, by być w stanie unieść eksport irańskiego gazu nie tylko do Turcji, ale również do Europy. Gazociąg ten wymagałby więc poważnego rozbudowania.

Perski Gazociąg

Iran natomiast lobbuje za projektem tzw. „Perskiego Gazociągu”, który zaczynałby się od Północnego Pola/Południowego Parsu (podwodne złoża gazu w Zatoce Perskiej, eksploatowane przez Iran i Katar). Byłby to projekt niezwykle kosztowny, ale gaz w samym PP/PP wystarczyłby na pokrycie europejskiego zapotrzebowania przez najbliższe sto lat.

Budowa nowego gazociągu wymagałby dużych nakładów, ale nie jest odrzucana z góry. Francuski Total i włoski Eni już w przeszłości wyraziły zainteresowanie PP/PP.

Oceny niezależnych ekspertów pokazują, że w najbardziej optymistycznej wersji, zakładając szybkie zniesienie sankcji i rozpoczęcie inwestycji, na początku następnej dekady (po 2020 r.) Iran mógłby dostarczać Europie 10-20 mld m3 gazu rocznie. Dla porównania, w zeszłym roku (2013 r.) z Rosji do UE napłynęło prawie 140 mld m3 gazu. (kk) 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół