Clima Komfort pompy ciepła
ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (203) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (169) ››      Projektanci   (486) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Rekuperator w domu jednorodzinnym – czy warto?

bieżące ponad rok temu    12.02.2016
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Rekuperator w domu jednorodzinnym – czy warto? portal energia

Wentylacja mechaniczna w nowym budownictwie to już właściwie standard, który wyparł rozwiązania budownictwa tradycyjnego w postaci wentylacji grawitacyjnej. Szczelność i gruntowna izolacja nowych obiektów wymusza na inwestorach stosowanie wentylacji mechanicznej, która zapewni kontrolowany przepływ powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu mamy gwarancję wysokiej jakości powietrza i jego stałych dostaw do pomieszczeń. Rozwiązaniem, które przyczyni się do zwiększenia energooszczędności systemu wentylacji jest rekuperator (zobacz co to jest rekuperator), czyli centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła.

Czy warto inwestować w takie ulepszenie systemu wentylacji mechanicznej? Dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Utrata ciepła przez system wentylacji

Nie da się ukryć, że każdy budynek traci ciepło, czy to przez ściany, dach, drzwi czy okna. Systemy wentylacji również przyczyniają się do utrat ciepła poprzez wywiewanie powietrza ogrzanego i nawiewanie świeżego ale zimnego. Nawet największe i najlepsze systemy izolacyjne mogą jedynie zmniejszyć ten efekt. System wentylacji może stanowić nawet 60% całych strat ciepła w budynku. Na szczęście jest na to rada. Możemy zapewnić właściwy obieg powietrza, dostarczając świeże powietrze z zewnątrz minimalizując jednocześnie straty ciepła poprzez zamontowanie rekuperatora.

Rekuperator czyli wspomniana już centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła, służącym do odzyskiwania ciepła poprzez przekazywanie energii cieplnej pomiędzy dwoma strumieniami powietrza, wywiewnym i nawiewnym.

Zasada działania rekuperatora jest względnie prosta i polega na tym, że strumień powietrza wywiewanego z budynku przechodząc przez wymiennik przekazuje energię strumieniowi powietrza nawiewanego, dzięki czemu do budynku wprowadzane jest powietrze o wyższej temperaturze.

Zalety systemu rekuperacji

Dzięki zastosowaniu rekuperatora w systemie wentylacji mechanicznej zmniejsza się koszty eksploatacyjne budynku, poprzez wykorzystanie ciepła powietrza wywiewanego, aby ogrzać świeże powietrze nawiewane z zewnątrz. W zależności od rodzaju wykorzystanego wymiennika ciepła poziom odzysku ciepła waha się od 50 do nawet 95%. Wiąże się to także z niższymi rachunkami za ogrzewanie, za sprawą wysokiej skuteczności w odzyskiwaniu ciepła z budynku.

Do zalet stosowania rekuperatorów w systemach wentylacji mechanicznej należy także możliwość wyposażenia go w filtry powietrza, które będą oczyszczać doprowadzane z zewnątrz powietrze sprawiając, że będzie pozbawione dwutlenku węgla, wilgoci, alergenów czy zanieczyszczających go związków chemicznych. Możemy więc liczyć na niezawodny system wentylacyjny, który zapewni stałe parametry powietrza w pomieszczeniach, dające pełen komfort jego użytkownikom.

Dodatkowym atutem rekuperatorów jest także ich nieawaryjność. Poprawnie wykonany system rekuperacji nie ulega samoistnym uszkodzeniom. Wyłącznie uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. przez użytkowników mogą wpłynąć negatywnie na jego działanie.

Wady systemu rekuperacji

Decydując się na system rekuperacji trzeba się liczyć z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, niż w przypadku zwykłej wentylacji mechanicznej. Koszty tego typu systemu będą w szczególności duże, w przypadku instalowania systemu w budynku, który już istnieje i nie posiada wentylacji mechanicznej. Warto więc pomyśleć o takim rozwiązaniu już na etapie projektowania budynku, zmniejszymy w ten sposób jego koszt.

Jaki jest koszt takiej instalacji?

Przykładowe koszta inwestycyjne systemu rekuperacji w domach jednorodzinnych, zaplanowanego na etapie budowy obiektu przedstawiają się następująco:

·         dla domu o metrażu 100m2koszt instalacji zaczyna się od 9 tys. zł,

·         dla domu o metrażu 150m2średnia instalacja na dobrym urządzeniu kosztuje ok. 16 tys. zł,

·         dla domu o metrażu 200m2średnia instalacja na dobrym urządzeniu kosztuje ok. 20 tys. zł.

W tradycyjnym budownictwie stosowało się wentylację grawitacyjną, której działanie opiera się o kominy wentylacyjne. Decydując się na wentylację mechaniczną, nie ma jednak potrzeby stosowania wentylacji grawitacyjnej, której wydajność w przypadku nowoczesnego budynku będzie znikoma. Posadowienie kominów do wentylacji grawitacyjnej w budynku kosztuje ok. 12 tys. złotych a czasami jeszcze więcej.

Jeżeli więc zrezygnujesz z wentylacji grawitacyjnej, już na etapie budowy to rzeczywisty koszt rekuperacji wyniesie Cię około 4 – 6 tys. złotych. Warto zaznaczyć, że nie są to jedyne oszczędności, które zapewni Ci zamontowanie rekuperatora.

Ile można oszczędzić na systemie rekuperacji?

Dla każdego użytkownika najbardziej dostrzegalnym zyskiem uzyskanym, dzięki zamontowaniu rekuperatora będą oszczędności na ogrzewaniu, sięgające nawet 30%. Im droższe ogrzewanie zainstalujesz w domu, tym więcej zaoszczędzisz i jednocześnie szybciej zwróci się koszt systemu rekuperacji.

Nie tak mierzalnym ale jednak bardzo ważnym zyskiem, związanym z zainstalowania systemu rekuperacji w domu jest komfort, który zapewni on Tobie i Twojej rodzinie. Powietrze, którym oddychacie w domu jest świeże, nasycone tlenem i przefiltrowane. Coraz rzadziej doskwierać Wam będą przeziębienia, czy uczucie senności spowodowane zaduchem.

Koszty eksploatacyjne systemu rekuperacji

Na koszty eksploatacyjne systemu rekuperacji składa się zużycie energii, koszt kupna i wymiany filtrów oraz serwisów. Dobry rekuperator zużywa energię elektryczną w ciągu roku za kwotę od 120 do 150 zł. Dla mniejszych domów ten koszt jest często jeszcze niższy. Wymiana filtrów powinna być wykonywana co kwartał, koszt jednej takiej czynności to ok. 50 zł. W ciągu roku jest to zatem koszt ok. 200 zł.

Podsumowując, system rekuperacji:

·         umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku nawet na poziomie 95%,

·         zapewnia napływ świeżego, czystego powietrza do pomieszczeń,

·         umożliwia sterowanie ilością nawiewanego powietrza w zależności od potrzeb użytkowników,

·         jest nieawaryjny,

·         zużycie energii elektrycznej nie przekracza 150 zł rocznie!

·         pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet 30%,

·         zapewnia komfort i dobre samopoczucie mieszkańców.

Artykuł sponsorowany.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół