Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Rekuperacja - sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie? Nie tylko!

bieżące 10 miesięcy temu    9.11.2021
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Rekuperacja - sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie? Nie tylko! portal energia

Rekuperacja powietrza to nie tylko sposób na oszczędzanie, ale także sprytny sposób by dom spełniał wymagania techniczne dla budynków powstających od 2021 roku. Czym jest standard WT 2021? Jakie są zalety rekuperacji w domu?

To, że rekuperacja to realne oszczędności na ogrzewaniu jest oczywiste. Urządzenie jakim jest rekuperator pozwala na usunięcie zużytego, ogrzanego przez nas powietrza na zewnątrz, pobranie świeżego i jednoczesne przekazanie mu, wykorzystanie wytworzonego ciepła. Przy okazji powietrze oczyszczane jest z zanieczyszczeń, cząsteczek smogu PM 2.5 i 10, zarodników pleśni i grzybów, a także wirusów i bakterii przy zastosowaniu elektrofiltru.

Warto jednak pamiętać o jeszcze jednej, szczególnie ważnej zalecie jaką mają rekuperatory. Dzięki odzyskowi energii zmniejszają one zapotrzebowanie budynku na ciepło, a więc obniżają jego EP, czyli zapotrzebowanie na energię pierwotną. EP jest zaś kluczowym elementem nowych wymogów dla domów budowanych w 2021 roku.

Nowe warunki techniczne 2021. Jakie są wymagania dla wentylacji w 2021 roku?

Wraz z początkiem 2021 roku weszły w życie nowe wymagania stawiane inwestorom, którzy planują budowę domu, rozbudowę obecnego bądź jego modernizację. Od 2021 roku zaostrzone zostały m.in. wymagania dotyczące izolacji, ogrzewania i... wentylacji. Wśród założeń WT 2021 są m.in. zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych przez izolację ścian zewnętrznych, podłóg i dachu, rozpowszechnienie ekologicznych źródeł ciepła czy zmniejszenie wartości współczynnika Ep, który określa maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, wentylacji czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Do 2021 roku standard Ep wynosił 95 kWh/m2/rok, obecnie jest to 70 kWh/m2/rok.

To właśnie na czynnik Ep rekuperacja ma znaczący wpływ! Przy rekuperacji EP niższe jest nawet o 20 kWh/m2/rok. Wszystko dzięki odzyskowi energii, a co za tym idzie - niższemu zapotrzebowaniu budynku na ciepło.

Dofinansowanie na rekuperację!

Co ciekawe, na rekuperator można otrzymać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Co więcej, od lipca 2021 r. zwiększono progi dochodowe uprawniające do podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli do uzyskania nawet do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

Rekuperator, gdy pochodzi od doświadczonego i sprawdzonego producenta, to cicha praca, wysoka sprawność odzysku ciepła, niskoenergetyczne wentylatory gwarantujące niezawodną pracę przez długie lata i nowoczesny panel dotykowy. Szukasz niezawodnego rekuperatora? Znajdziesz go na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html .

Artykuł partnera

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza