Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Redukcja kosztów i dbanie o środowisko, czyli wdrożenie ISO 50001

bieżące ponad rok temu    14.11.2017
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Redukcja kosztów i dbanie o środowisko, czyli wdrożenie ISO 50001 portal energia

Międzynarodowe normy w systemie zarządzania energią ISO 50001 indukują rozwój przedsiębiorstwa i zwiększają jego zyski dzięki oszczędności na energii. Dzięki dostosowaniu do wytycznych i otrzymaniu certyfikatu ISO 50001 firma uchodzi za ekologiczną i społecznie odpowiedzialną.

System zarządzania energią ISO 50001 jest międzynarodowy. Sprawia to, że uzyskanie certyfikatu potwierdzającego spełnienie norm tego systemu zwiększa prestiż firmy na rynku krajowym i światowym. Certyfikowana organizacja jednocześnie chroni środowisko i zwiększa swoje zyski dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu energii.

Korzyści z wdrożenia normy ISO 50001

Firmy produkcyjne i usługowe chcące zwiększyć swoją wydajność, obniżając koszty, powinny zainteresować się międzynarodowymi systemami zarządzania ustalonymi wedle określonych norm, w tym ISO 50001.To system zarządzania energią, który można skorelować z pozostałymi systemami, np. ISO 9001 (zarządzania jakością) czy ISO 14001 (zarządzania środowiskowego).

Wdrożenie norm systemu zarządzania energią zgodnego z ISO 50001 polega na przeanalizowaniu wykorzystania energii oraz znalezieniu rozwiązań pozwalających na jej używanie w sposób bardziej efektywny.

Aby spełnić normy, należy określić politykę energetyczną. Oznacza to po pierwsze określenie bieżącego zużycia energii i ustalenia prognoz, po drugie – identyfikację obszarów największego jej zużycia oraz stworzenie planów redukcji w tych obszarach.

Ograniczenie zużycia energii sprawia, że koszty ponoszone przez firmę są mniejsze niż w przeszłości. Dzięki temu jej konkurencyjność na rynku rośnie, ponieważ zaoszczędzone środki mogą być przeznaczone na poprawę jakości towarów czy usług i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Redukcja emisji gazów cieplarnianych sprawia, że przedsiębiorstwo spełniające normy ISO 50001 zyskuje opinię przyjaznej środowisku, co nie jest bez znaczenia zwłaszcza dla międzynarodowych kontrahentów.

Wdrażając system zarządzania energią, firma ma pewność, że spełnia także wymogi prawne dotyczące wpływu na środowisko naturalne.

Przebieg procesu certyfikacyjnego i dalsze postepowanie

Organizacja chcąca uzyskać certyfikat ISO 50001 powinna zapoznać się z wytycznymi sporządzonymi przez międzynarodowy zespół ekspertów, a następnie wdrożyć wymagania normy opisane we właściwych dokumentach.

Mogą w tym pomóc firmy zewnętrzne zajmujące się przygotowaniem do auditu jednostki certyfikującej.

Auditorzy akredytowanej jednostki certyfikującej, np. Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, przeprowadzają audit. Polega to na sprawdzeniu, czy wymagania normy zostały wdrożone prawidłowo. Sporządzony przez nich raport jest weryfikowany, a następnie – jeśli ocena działań organizacji jest pozytywna – wydany zostaje certyfikat.

Firma, która go otrzymała, musi utrzymywać wysokie standardy i spełniać wymagania normy. W razie wykrycia nieprawidłowości podczas regularnych kontroli ze strony jednostki certyfikującej certyfikat może zostać zawieszony, a nawet cofnięty, jeśli uchybienia nie zostaną naprawione.

Artykuł partnera.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza