Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Recepta na wysokie ceny energii – kolektory słoneczne!

bieżące ponad rok temu    21.09.2012
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Recepta na wysokie ceny energii – kolektory słoneczne! portal energia
fot. theroofforum.net

Recepta na wysokie ceny energii – kolektory słoneczne!

Instytut Energetyki Odnawialnej obliczył, że w polskich gospodarstwach domowych jest już ponad 500 tysięcy metrów kwadratowych zainstalowanych kolektorów – jest to tyle samo co powierzchnia siedemdziesięciu boisk piłkarskich. Jeszcze dwanaście lat temu, liczba ta wynosiła 21 tysięcy. Obecnie powstają w Polsce nawet małe elektrownie, produkujące prąd ze Słońca.

Jeśli utrzymamy takie tempo, to w 2019 roku, nasz kraj może znaleźć się na piątym miejscu w Europie pod względem użycia baterii słonecznych. Wyprzedzi między innymi Austrię, Grecję i Portugalię.

Jeśli wziąć pod uwagę najnowsze raporty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to mamy na to duże szanse. Do końca sierpnia złożono w nim 28,8 tysięcy wniosków o dofinansowanie instalacji ogniw fotowoltaicznych. Dzięki temu ogromnemu zainteresowaniu, Fundusz zdecydował się na zwiększenie budżetu z 300 do 450 milionów złotych.

Kolektory słoneczne zakładają nie tylko posiadacze domków jednorodzinnych, ale także spółdzielnie mieszkaniowe, szpitale, kościoły oraz biurowce. Przykładowo, szpital w Łodzi zainwestował w nie 3,5 miliona złotych, takie urządzenia posiadają też placówki w Nowym Sączu, Siemiatyczach i Głuchołazach. Do tej pory szpital w Siemiatyczach płacił za ogrzewanie wody i pomieszczeń około 400 tysięcy złotych. Po założeniu 30 ogniw fotowoltaicznych, koszty te mają się obniżyć aż o 30 – 40 procent, co daje nawet 150 tysięcy złotych rocznie. Z kolei w Jaworznie bliska ukończenia jest instalacja na dachu sanktuarium baterii słonecznych, 312 kolektorów ma wytwarzać dziennie aż 400 kilowatów energii.

Przybywa też firm, które projektują i montują instalacje solarne . Powstają także projekty na większą skalę - w gminie Wierzchosławice na Małopolsce będzie utworzona elektrownia słoneczna, która ma wytwarzać 1 megawat energii dziennie. Wystarczy to zatem do zasilenia aż 2 tysięcy gospodarstw domowych. Do tej pory w naszym kraju zostały wybudowane cztery takie obiekty, ale największa ich moc wynosiła zaledwie 0,1 megawata.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza