Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Przyczyny uszkodzeń transformatorów

bieżące ponad rok temu    25.07.2016
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Przyczyny uszkodzeń transformatorów portal energia

Najczęściej uszkodzeniom ulegają transformatory blokowe i sieciowe. Na kolejnej pozycji plasują się transformatory piecowe. Jakie są najpopularniejsze przyczyny uszkodzeń?

Najpopularniejsze przyczyny uszkodzeń transformatorów

Statystyki przeanalizowane przez pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej1 i opublikowane na łamach branżowego czasopisma „Przegląd Elektrotechniczny” wskazują najpopularniejsze przyczyny uszkodzeń transformatorów. Na pierwszym miejscu znalazły się uszkodzenia układu izolacyjnego (42%). Kolejną pozycję w przebadanej grupie transformatorów zajęły uszkodzenia przepustów izolacyjnych 23%. 17% awarii dotyczyło uszkodzeń podobciążeniowych przełączników zaczepów. Jako mniej popularne przyczyny autorzy podali między innymi:
- przegrzania uzwojeń
- zwarcie blachy w obwodach magnetycznych
- zawilgocenia powodujące obniżenie jakości oleju w układach

Awarie w transformatorach blokowych

W transformatorach blokowych najczęściej dochodzi do awarii wskutek zwarć zwojowych. Ich przyczyną jest zwykle zmniejszenie wytrzymałości izolacji spowodowane wewnętrznymi przepięciami łączeniowymi lub wyładowaniami niezupełnymi (wnz). Wyładowania wzn mogą powstawać w wyniku zawartości gazu w oleju - transformator olejowy. Kolejną przyczyną jest zły poziom wysuszenia papieru izolacyjnego lub jego niewłaściwa impregnacja. W ich wyniku rozkład natężenia pola elektrycznego staje się nierównomierny, co powoduje powstanie wyładowań niezupełnych.

Awarie w transformatorach sieciowych

Transformatory sieciowe z długoletnim okresem eksploatacji są szczególnie podatne na uszkodzenia. Najczęstszą przyczyną ich awarii są problemy typowo eksploatacyjne. Uszkodzenia mogą powstać wskutek zawilgocenia elementów lub zestarzenia się materiałów izolacyjnych. Często dochodzi również do awarii wskutek pogarszającego się stanu technicznego przepustów izolatorowych. W wyniku tych przyczyn może dojść do zwarć zwojowych w uzbrojeniu lub do uszkodzeń przełączników zaczepów czy zwarć w obrębie blach tworzących obwód magnetyczny.

Awarie w transformatorach piecowych

Transformatory piecowe wykorzystywane są m.in. w piecach hutniczych (zasilanie indukcyjne lub łukowe). Piec hutniczy może powodować wahanie napięcia w sieci, którą zasila transformator. Często dochodzi również do wystąpienia wyższych harmonicznych w prądzie zasilającym transformator piecowy. Dlatego niezbędne jest zainstalowanie filtrów wyższych harmonicznych prądów zasilania w transformatorze.

Uszkodzenia układu izolacyjnego

W transformatorach często dochodzi do uszkodzenia izolacji zwojowej. Bezpośrednią przyczyną takiej awarii są wewnętrzne przepięcia łączeniowe. Do przepięć dochodzi na skutek wyprowadzania mocy z bloku energetycznego i procedury odłączania nieobciążonej linii napowietrznej służącej do wyprowadzania mocy 220 kV.

Uszkodzenia przepustu izolatorowego

Częstą awarią w transformatorach jest uszkodzenie przepustu izolatorowego, które powstaje wskutek przebicia doziemnego w obrębie części kondensatorowej izolatora przepustowego. W wyniku takiego uszkodzenia może dojść do wybuchu i zniszczenia osłony przepustu, a następnie do zapalenia się oleju. Taki pożar szybko może rozprzestrzenić się na cały transformator.

Artykuł przygotowany przez firmę SGB-SMIT Transformers Polska.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza