Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Przedstawiciele firmy Glen Dimplex opowiedzieli nam o pompach ciepła

bieżące ponad rok temu    27.03.2013
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 5 (100%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Przedstawiciele firmy Glen Dimplex opowiedzieli nam o pompach ciepła portal energia

Przedstawiamy wywiad z przedstawicielami firmy Glen Dimplex Polska, producenta pomp ciepła. Podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RENEXPO Grzegorz Jackiewicz i Michał Hrybacz opowiedzieli nam o technologiach stosowanych w ich firmie.

Czy mogliby Panowie powiedzieć nam coś o sobie?

G.J.: Reprezentujemy firmę Glen Dimplex Polska, która zajmuje się produkcją urządzeń z branży odnawialnych źródeł energii. W naszym przypadku są to głównie pompy ciepła, przeznaczone zarówno do obiektów jednorodzinnych czy wielorodzinnych, jak również obiektów komercyjnych

Załóżmy, że jestem potencjalnym klientem, który się buduje. Jaką pompę ciepła zaoferowałby mi Pan?

G.J.: Przede wszystkim należałoby przeanalizować dokładnie, jaki to jest obiekt, jak duży to jest obiekt, dom oraz zastanowić się, z którego miejsca czy też jaki rodzaj energii odnawialnej moglibyśmy wykorzystać do ogrzewania Pani budynku. Mamy kilka rodzajów dolnych źródeł, czyli miejsc, skąd pobieramy energię, o czym opowie kolega , który jest specjalistą.

M.H.: Istnieje kilka rodzajów dolnych źródeł energii. Pierwszym z nich jest układ powietrze–woda, następnie woda-woda, a w przypadku pompy gruntowej ziemia–woda. Przy domkach o wielkości 150-200 m2 najczęściej stosowane jest rozwiązanie powietrze-woda, jeśli nie mamy odpowiednio dużej działki; jeśli zaś posiadamy odpowiedni teren, wykorzystujemy grunt, instalując nasze dolne źródło ciepła na głębokości 1,70 – 1,80 m, czerpiąc energię z gruntu. Ogrzewamy w ten sposób cały dom oraz ciepłą wodę użytkową.

Jaki jest koszt używania takiej pompy ciepła?

M.H.: To zależy od tego, jaką pompę wybierzemy do danego obiektu, natomiast można powiedzieć, że taki domek 200 m2 z ciepłą wodą użytkową, niesie koszt ok. 2000-2500 zł za cały sezon grzewczy. Takie są koszty rzeczywiste, rachunki.

Czyli jest to inwestycja opłacalna?

M.H.: Oczywiście. Koszty np. ogrzewania gazowego  przy takim samym obiekcie to 7,8 tysięcy.

Dziękujemy za rozmowę.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza