Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Profesjonalne oświetlenie stadionowe – przyszłością są ledy

bieżące ponad rok temu    22.03.2023
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Profesjonalne oświetlenie stadionowe – przyszłością są ledy portal energia

Oświetlenie stadionowe to specjalistyczne oświetlenie, które służy do oświetlania dużych, otwartych przestrzeni sportowych, takich jak stadiony, areny sportowe, korty tenisowe, hale sportowe, a także boiska do piłki nożnej, rugby, baseballa i innych dyscyplin sportowych.

Oświetlenie stadionowe musi zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia, który umożliwia widzenie akcji sportowej z każdego miejsca na widowni oraz zapewnia odpowiednie warunki do gry dla zawodników. Wymagania dotyczące oświetlenia stadionowego są bardzo wysokie i regulowane przez normy techniczne, takie jak np. Polska Norma PN-EN 12193:2010.

Oświetlenie stadionowe składa się zwykle z wielu punktów świetlnych, które są rozłożone na całej przestrzeni stadionu. Oprawy oświetleniowe wykorzystywane w oświetleniu stadionowym są zazwyczaj bardzo wydajne i charakteryzują się dużą mocą, aby zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia.

Oświetlenie stadionowe może być realizowane przy użyciu różnych technologii, takich jak oprawy metalohalogenkowe, oprawy sodowe, a także coraz częściej oprawy LED. Oświetlenie stadionowe może również być wyposażone w specjalne systemy sterowania, które pozwalają na regulację natężenia światła w zależności od potrzeb, np. podczas różnych faz meczu czy zawodów.

Jak to się stało że światło zagościło na stadionach

Historia rozwoju oświetlenia stadionowego jest dość długa i związana z rozwojem technologii oświetleniowej oraz z wymaganiami stawianymi przed oświetleniem stadionowym.

Początki oświetlenia stadionowego sięgają końca XIX wieku, kiedy to na stadionach zaczęły pojawiać się pierwsze łukowe źródła światła. W późniejszych latach, wraz z rozwojem technologii oświetleniowej, zaczęły pojawiać się kolejne rodzaje źródeł światła, takie jak lampy rtęciowe i metalohalogenkowe. W latach 80. XX wieku na stadionach zaczęły pojawiać się pierwsze oprawy sodowe, które były bardzo popularne w latach 90., ale obecnie są coraz rzadziej stosowane ze względu na swoją niską wydajność i wysoki pobór mocy.

W ostatnich latach oświetlenie stadionowe przechodzi dynamiczny rozwój dzięki zastosowaniu opraw LED. Oprawy LED charakteryzują się wysoką wydajnością, niskim poborem mocy i długą żywotnością, co przekłada się na oszczędności w kosztach eksploatacji i energii elektrycznej. Ponadto, oprawy LED oferują szeroką gamę możliwości w zakresie sterowania natężeniem światła, co pozwala na dostosowanie oświetlenia do potrzeb i wymagań użytkowników.

Wraz z rozwojem technologii oświetleniowej, oświetlenie stadionowe staje się coraz bardziej zaawansowane i dostosowane do potrzeb użytkowników, zapewniając jednocześnie wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.

LED – najlepszy wybór

Oprawy LED są obecnie najlepszym wyborem dla oświetlenia stadionowego z kilku powodów:

Wysoka wydajność: Oprawy LED charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością świetlną, co oznacza, że generują dużo światła przy niskim poborze mocy. Dzięki temu, oprawy LED są bardziej energooszczędne i ekonomiczne niż tradycyjne źródła światła, takie jak oprawy sodowe czy halogenowe.

Długa żywotność: LED-y mają bardzo długą żywotność w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, co oznacza, że wymagają znacznie mniejszej ilości konserwacji i wymiany części. Dzięki temu, koszty eksploatacji i utrzymania są znacznie niższe.

Możliwość sterowania: Oprawy LED umożliwiają bardzo precyzyjne sterowanie natężeniem światła, co pozwala na dostosowanie oświetlenia do potrzeb użytkowników. Dzięki temu, można zoptymalizować oświetlenie pod kątem różnych aktywności sportowych i wydarzeń na stadionie.

Bezpieczeństwo: LED-y nie emitują szkodliwych substancji chemicznych, takich jak rtęć, co oznacza, że są bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia ludzi. Ponadto, LED-y nie nagrzewają się tak bardzo jak tradycyjne źródła światła, co zmniejsza ryzyko pożarowe i zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.

Z powodu tych zalet, oprawy LED są obecnie preferowanym wyborem dla oświetlenia stadionowego. Oprócz tego, rozwój technologii LED i związane z tym ciągłe ulepszanie produktów sprawiają, że oświetlenie LED staje się coraz bardziej zaawansowane i dostosowane do potrzeb użytkowników.

Informacja prasowa.

 

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza