Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Pompa ciepła? A może dwie? Poznaj korzyści takiego układu!

bieżące ponad rok temu    25.06.2014
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 3 (67%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Poznaj korzyści z posiadania dwóch pomp ciepła portal energia
Zdjęcie służy jako przykładowa ilustracja do artykułuZdjęcie służy jako przykładowa ilustracja do artykułu

Dwie pompy ciepła w jednym domu? To możliwe. Jedna, zewnętrzna służy do podgrzania wody na potrzeby centralnego ogrzewania i pracuje tylko w sezonie grzewczym, druga przez cały rok podgrzewa wodę użytkową.

System dwóch pomp ciepła zastosowano w domu pana Wojciecha z małej opolskiej miejscowości. Budynek ten ma w sumie aż cztery źródła ciepła: dwie pompy, kocioł elektryczny i kominek z dystrybucją gorącego powietrza. Pompy ciepła stanowią jednak podstawę ogrzewania. 

Rodzinie pana Wojciecha zależało na automatycznym, bezobsługowym urządzeniu, które dawałoby wygodę i było opłacalne pod względem ekonomicznym. Wybór padł na pompę ciepła. - Choć decyzja o ogrzewaniu pompą ciepła nie przyszła mi łatwo - to jednak ostatecznie ten sposób wybrałem - mówi pan Wojciech. - Zdecydowało, oprócz racjonalnych wyliczeń, urocze oraz bliskie natury położenie działki: chcielismy mieć nowoczesny i ekologiczny dom, więc nie wyobrażaliśmy sobie, by z komina wydobywały się spaliny powstające w wyniku spalania węgla - dodaje.

Do wybranej gruntowej pompy ciepła zamiast tradycyjnego roztworu glikolu zastosowano gaz propan R 290. Rozwiązanie takie znajdowało się w ofercie grudziądzkiej firmy Clima Komfort. Przewody kolektora wypełniane są gazem w fabryce. Cały zestaw: przewody i zewnętrzna pompa do c.o. dostarczane są na jednej palecie i już ze sobą połączone. Na budowie nie prowadzone są żadne prace montażowe, poza ułożeniem przewodów w ziemi. Instalacja wykonana jest z miedzi i nie posiada żadnych studzienek zbiorczych ani spoiw. Na potrzeby domu pana Wojciecha wystarczyło 5 nitek o długości 70 m (łącznie 350 m) ułożonych w kształcie liter L, na powierzchni 2,5 ara.

Gaz jako czynnik przekazujący ciepło ma znacznie lepsze parametry termodynamiczne, co oznacza, że nie stosuje się w jego przypadku pompy obiegowej - mówi Janusz Brzozowski z firmy Clima Komfort. 

Czy rozdzielenie c.o. i c.w.u. jest opłacalne?

Zazwyczaj jedna pompa ciepła służy do podgrzania wody centralnego ogrzewania i użytkowej. Są to jednak obiegi wymagające dwóch różnych temperatur: 50-55 st. C dla c.w.u., 25-30 t. C dla c.o. Wymaga to instalacji układu mieszającego lub zastosowania dwóch pomp ciepła - dopasowanych do konkretnych temperatur wody.

W tym drugim rozwiązaniu, zastosowanym w domu pana Wojciecha, pompa zewnętrzna, pobierająca ciepło z ziemi zasila instalację c.o. w postaci ogrzewania podłogowego. Pompa powietrzna umieszczona w domu, w pomieszczeniu technicznym (kotłowni), służy natomiast do przygotowania c.w.u.

Pompa powietrzna w górnej części obudowy zasysa powietrze z kotłowni, ogrzewanej podłogówką. Pomieszczenie to jest stabilnym akumulatorem ciepła, niezależnie od pory roku, ponieważ temperatura nie spada tu poniżej 20 st.C. Pod wpływem pracy kompresora ciśnienie i temperatura powietrza pobieranego przez pompę ciepła znacznie wzrastają. W wymienniku ciepła (skraplaczu) ciepło zostaje przekazane do instalacji grzewczej. Natomiast schłodzone powietrze, pozbawione ciepła, emitowane jest do garażu.

Kotłownia posiada wentylację grawitacyjną przez odpowiednie przewody, nie posiada więc tradycyjnego komina.

Korzyścią posiadania rozdzielnej instalacji jest to, że pompa ciepła na potrzeby c.o. nie musi pracować poza sezonem grzewczym. Dzięki temu wydłużona zostaje żywotność jej sprężarki. Przy kolektorze gruntowym daje to również możliwość optymalnej regeneracji gruntu wiosną i latem - tłumaczy Janusz Brzozowski. Dzięki temu już na starcie kolejnego sezonu grzewczego sprawność pompy ciepła będzie wyższa - wyższa temperatura gruntu, wyższa temperatura odparowania gazu.

Żródło: Clima Komfort

Kontakt:
Clima Komfort Sp. J.
ul. Jeziorna 6
86-300 Grudziądz
tel.: +48 56 46 223 21
fax: +48 56 46 282 49
sekretariat@climakomfort.pl
http://www.climakomfort.pl/

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół