Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Powstanie elektrownia słoneczna pod Olsztynem

bieżące ponad rok temu    14.09.2012
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Powstanie elektrownia słoneczna pod Olsztynem portal energia
fot. Tibor Gaal

Powstanie elektrownia słoneczna pod Olsztynem

Budowa elektrowni słonecznej o mocy 1 megawata, zostanie wykonana w miejscowości Gryźliny, a dokładniej na znajdującym się tam nieczynnym już lotnisku. Koszt inwestycji wynosić ma około 7 milionów złotych. Budowa ma rozpocząć się już w 2013 roku, a według pomysłodawców, ma stanowić alternatywę dla elektrowni wiatrowej.

Przez radnych olsztyńskiego powiatu oraz gminy Stawiguda, została utworzona spółka o nazwie Fotowoltaika Gryźliny, za pośrednictwem której ma być wykonana budowa tejże elektrowni. Według olsztyńskiego starosty, Mirosława Pampucha, podolsztyńska inwestycja ma stać się korzystną odskocznią od energetyki wiatrowej, która wciąż budzi niepokoje wśród społeczeństwa. Energia pochodząca ze Słońca, jest czysta, a co najważniejsze, nie powoduje szkód w środowisku.

Idea stworzenia na gryźlinskim lotnisku elektrowni fotowoltaicznej powstała już dwa lata temu, przy okazji podpisania przez powiat olsztyński i gminę Stawiguda umowy z Politechniką Warszawską, dotyczącej nowoczesnej inwestycji. Warszawscy naukowcy przygotowali wówczas opis działania elektrownii, a w ubiegłym miesiącu pojawiła się możliwość uzyskania na tę inwestycję dotacji z UE. Dodatkowo wspierać ją ma Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również środki własne członków spółki.

Energia, którą generować ma elektrownia, ma wynosić 1 megawat, odsprzedawana będzie do sieci elektrycznej. Według szacunków naukowców z Politechniki Warszawskiej, elektrownia będzie wytwarzała rocznie 900 megawatów czystego prądu elektrycznego.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza