Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (0) ››      Olej opałowy   (0) ››      Węgiel   (0) ››      Eko-groszek   (0) ››      Drewno   (0) ››      Pellet   (0) ››      Brykiet   (0) ››      Projektanci   (0) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (230) ››      Geotermia   (2) ››      Rekuperacja   (0) ››      Energetyka słoneczna   (0) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (0) ››      Energetyka wiatrowa   (0) ››      Odnawialne źródła energii   (1) ››      Projektanci   (0) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Poszukiwania złóż gazu łupkowego nie szkodzą środowisku

bieżące ponad rok temu    19.07.2011
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Poszukiwania złóż gazu łupkowego nie szkodzą środowisku portal energia

Raport przedstawiony przez Państwowy Instytut Geologiczny wykazał, że przeprowadzone odwierty w Markowoli w poszukiwaniu złóż gazu łupkowego były bezpieczne dla środowiska. Informacja została przekazana wczoraj na edukacyjnych warsztatach, zatytułowanych ,, Markowola - rok po zabiegu hydraulicznego szczelinowania. Gaz z łupków a środowisko." Zorganizował je koncern PGNiG w miejscowości Zwola.

Rok temu firma Halliburton Company wykonała dla polskiego koncernu szczelinowanie hydrauliczne w celu poszukiwań gazu łupkowego, nie dały one jednak pożądanych efektów. Na tych warsztatach wiceminister skarbu, Mikołaj Budzanowski mówił o pojawianiu się krytycznych opiniach, dotyczących sposobu wydobycia gazu łupkowego, pojawiających się między innymi w Unii Europejskiej. Mówi się o zagrożeniach dla środowiska, płynacych z eksploatacji łupków. Jest to jednak nieprawdą, ponieważ wydobycie zgodnie z polskim prawem oraz unijnym nie zagraża bezpieczeństwu ekologicznemu w Polsce.

Brak wystarczającej ilości informacji na temat wydobywania i eksploatacji złóż tego gazu jest największą przyczyną przeszkód w realizacji przedsięwziecia wydobywczego. Raport o braku szkód dla środowiska podczas poszukiwań złóż jest bardzo ważnym krokiem dla prowadzenia prac wydobywczych. Obawy o szkody dla środowiska zostały zażegnane.

Chociaż odwierty w Markowoli nie były uwieńczone sukcesem, to jednak pozwoliły one uzyskać doświadczenia niezbedne do dalszych prac. Eksploatacja gazu łupkowego jest niewątpliwie szansą dla Polski, która może dzięki temu stać się potentatem w sprzedaży tego surowca na skalę europejską. Nasz kraj przestanie być także uzależniony energetycznie od innych państw. Gaz ziemny jest ważnym surowcem chemicznym, więc możemy liczyć również na rozwój sektora chemicznego.

W sporządzeniu raportu pomogły ekspertyzy fizykochemiczne, analizy granulometryczne i podgłębia gleby wykonane za pomocą  urządzeń wiertniczych. Pobrano próbki gleby, w których oznaczono zawartość cięzkich metali, olejów mineralnych oraz chlorków. W pomiarach nie przekraczały one dopuszczalnej normy i nie wyszły z nich żadne znaczące róznice w poziomach przed pomiarami i po nich.

Teren, który miał ulec odwiertom został dokładnie przebadany pod wzglęem ilości metanu w powietrzu glebowym na głebokości 1,2-1,5 metra pod ziemią. W żadnych badania nie wykazano śladów metanu. Zbadano również wodę pod kątem zanieczyszczeń, sprawdzano jej smak, zapach ,stężenie chlorków, azotanów, amoniaku oraz innych substancji chemicznych. Żadne z badań nie wykazało niepokojących wyników.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza