Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Pompy ciepła – zastosowanie w rolnictwie

bieżące ponad rok temu    2.10.2012
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 4 (100%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Pompy ciepła – zastosowanie w rolnictwie portal energia
fot. rolnictwo.com.pl/

Jednym z lepszych dolnych źródeł ciepła dla pompy ciepła w rolnictwie jest – gnojownica.

 

Jest nawozem organicznym będącym rozcieńczoną i przefermentowaną mieszaniną stałych i płynnych odchodów zwierząt hodowlanych. Ochłodzenie gnojownicy przynosi rolnikowi wiele korzyści również finansowych. Taki proces zmniejsza przede wszystkim ilość wytwarzanego amoniaku, i nie wymaga praktycznie wcale dozoru, gdyż pracuje przez cały rok. Zastosowanie takiej formy ochłodzenia jest bardzo atrakcyjne ale niestety tylko dla dużych ferm trzody chlewnej, gdyż wiążą się z tym wysokie koszty inwestycyjne, co nie oznacza, że mniejsze gospodarstwa rolne muszą zrezygnować z w/w pompy. Warto zaznaczyć, iż podstawą do schłodzenia gnojownicy jest odzyskiwanie ciepła pochodzącego z wentylacji.

 

Jak działa pompa ciepła w połączeniu z COP?

Jak wiadomo pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia czyli najczęściej z wody, powietrza czy gruntu jest to tzw., dolne źródło ciepła. Koleinie podczas wykonanej pracy przez sprężarkę podnosi jej temperaturę, ciśnienie tak by móc wykorzystać je do celów grzewczych. Jak wiadomo sprężarka pobiera energię elektryczną i aby wszystko z sobą współdziałało ilość energii elektrycznej dostarczonej do pompy ciepła musi zostać oddana choć w niedużym ułamku w postaci ciepła.

Do przedstawienia stosunku ilości energii oddanej przez pompę ciepła w postaci ciepła do ilości dostarczonej energii elektrycznej jest współczynnik COP ( coefficient of performance) określa on efektywność pracy pompy ciepła.


Ochłodzenie gnojownicy.

 

Gnojownica to nic innego jak woda (ok 92%) o temperaturze 20ºC w związku z tym jest jednym z najlepszych nośników energii. Połowa energii ciepła wydalana jest z chlewni wraz z gnojownicą.

Odzyskiwanie ciepła z gnojownicy przede wszystkim nie wpływa źle na zwierzęta.

Ma szereg zalet jedną jest oszczędność, gdyż z m2 kanału z nawozem organicznym otrzymamy 30 W darmowej energii. Oznacza to, ze co oznacza, że przy 500 m2 kanału gnojowicy można odzyskać 15 kW, co daje mniej więcej 20 kW za pompą ciepła (przy założeniu, że COP = 4, w rzeczywistości średnioroczne COP jest zazwyczaj wyższe ze względu na wysoką i stabilną temperaturę dolnego źródła ciepła – gnojowicy).

Schłodzona gnojownica ma jeszcze jedną co prawda mniej ważną cechę jaką jest komfort jeśli chodzi o procesy gnilne i uwalnianie gazów takich jak np., amoniak gdyż za sprawą ochłodzenia wszystko odbywa się wolniej.

 

Podstawowym uwarunkowaniem w systemach schładzania gnojownicy jest iż montaż takiego systemu możliwy jest w warunkach gdzie chów odbywa się bezściółkowo. Jak wiadomo Polska nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Zatem montaż takiego systemu w istniejących już obiektach powoduje utrudnienia związane z przerwą w hodowli trzody chlewnej. W związku z tym z takiego typu rozwiązań chętniej będą korzystać hodowcy decydujący się na rozbudowę istniejącej lub budowę nowych chlewni.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza