Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Pompy ciepła

bieżące ponad rok temu    31.08.2022
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Pompy ciepła portal energia

W ostanim czasie pompy ciepła stały się wyjątkowo popularne z uwagi na bardzo szybko rosnące koszty tradycyjnego ogrzewania. W domowym systemie ogrzwania pompa ciepła pełni analogiczną rolę jak kociął węglowy czy elektryczny. Jednocześnie jest to rozwiązanie dużo bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Wiele wskazuje na to, że coraz więcej osób budujacych nowe domy będzie stawiało na pompy ciepła.

Na czym polega działanie pompy ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem korzystającym z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Energia ta może być pobierana z powietrza albo z gruntu. Zasada działania pompy ciepła jest w dużej mierze podobna do działania klimatyzatorów, tylko przebiega to odwrotnie. Pompa ciepła pobiera energię z powietrza lub z gruntu i następnie oddaje ciepło do budynku. Pompa ciepła zużywa około pięć razy mniej energii niż kocioł elektryczny. Warto zauważyć, że gdy pobieramy energię z otoczenia to jest ona traktowana jako OZE a w związku z tym nic nie kosztuje. Gdy chcemy zainstalować gruntową pompę ciepła potrzebujemy mieć działkę o wielkości mniej więcej dwa razy większej niż powierzchnia domu. Warto podkreślić także to, że pompy ciepła są wyjątkowo bezpieczne, bo nie ma tutaj zagrożenia zaczadzeniem czy wybuchem.

Jakie oszczędności daje pompa ciepła?

Obecnie różnice w kosztach ogrzewania przy pompie ciepła, w porównaniu do paliw kopalnych, w nowych budynkach mogą sięgać nawet do 50%. Z kolei w budynkach już istniejących można zyskać od 20 do 30 % oszczędności na kosztach ogrzewania. 
Pompy ciepła mają to do siebie, że najpierw trzeba w nie zainwestować dość znaczne środki, jednak po kilku latach inwestycja ta zwraca się. Najtańszym rozwiązaniem do ogrzewania kilku pomieszczeń są klimatyzatory, które mogą chłodzić lub grzać i je również uważamy za pompy ciepła. Jeśli jednak ktoś chce zastosować całościowe rozwiązanie to taki system ogrzewania będzie kosztował od dwudziestu do trzydziestu kilku tysięcy złotych. W przypadku pomp gruntowych koszty mogą sięgać do pięćdziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście w Polsce jak i za granicą funkcjonują liczne dofinansowania do pomp ciepła. Obecnie można skorzystać na przykład z programu Czyste Powietrze, gdzie dofinansowanie może sięgać do 45% inwestycji. Można też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jest także program Moje Ciepło adresowany do nowych budynków. 

Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, którym warto się zainteresować chociażby ze względu na fakt, że eksperci podkreślają, iż w perspektywie najbliższych lat nastąpi zakaz sprzedaży kotłów węglowych i gazowych. 

Chcesz, aby pompy ciepła stały się częścią Twojego domu lub inwestycji? Firma Santier może wykonać dla Ciebie profesjonalny montaż pompy ciepła na terenie Krakowa i okolic w budynkach różnego typu. Oferujemy wszystko, czego potrzebujesz, by instalacja pompy ciepła przebiegała szybko i bezstresowo. 

Informacja prasowa

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza