Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Pompa ciepła: podłączenie do budynku i wykonanie górnego źródła

bieżące ponad rok temu    16.07.2014
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Pompa ciepła: podłączenie do budynku i wykonanie górnego źródła portal energia

W domu Renaty i Ryszarda trwają prace montażowe pompy ciepła. W poprzednim artykule opisaliśmy przebieg posadowienia pompy i ułożenia kolektora gruntowego. Dziś relacja z montażu ciepłociągu i ułożenia ogrzewania podłogowego. Przypominamy, że inwestorzy za radą grudziądzkiej firmy Clima Komfort zdecydowali się na gruntową pompę ciepła Neuratherm z kolektorem poziomym płaskim.

Ciepłociąg służy do połączenia pompy ciepła z budynkiem. Z reguły jest on osłonięty rurą PVC o średnicy 160 mm. Składa się z dwóch rurek (zasilenia i powrotu) wypełnionych wodą. Ich przekrój zależny jest od mocy pompy ciepła, a średnica waha się pomiędzy 25 – 32 mm. Rurki te posiadają otulinę termiczną ze spienionego poliuretanu, a dodatkowo zabezpieczone są pianką montażową pomiędzy rurami ciepłociągu a rurą osłonową. Nitka powrotu służy do transportu wody, która oddała już energię w systemie grzewczym. Trafia ona do wymiennika ciepła, gdzie pod wpływem sprężonego propanu nagrzewa się i wraca ciepłociągiem do budynku, gdzie poprzez system rozdzielaczy ciepło dociera do poszczególnych pomieszczeń. Gdy pompa ciepła znajduje się w znacznej odległości od budynku (10+ m) stosuje się ciepłociągi preizolowane, przygotowane pod konkretne zamówienie.

Oś rury osłonowej przy pompie umieszczona jest na głębokości ok 0,3 m, następnie obniża się i wchodzi do budynku ok. 0,5-0,6 m poniżej zamierzonej powierzchni terenu. Gdy dom nie ma piwnicy, po minięciu ściany fundamentowej ciepłociąg jest wyprowadzany za pomocą kolan o kącie 30 stopni do poziomu posadzki z chudego betonu. Ciepłociąg doprowadzony jest do budynku w rurze osłonowej, w tym miejscu rura jest obcinana tak, że wewnątrz ciepłociąg ma postać jedynie rur PEA/AL/PEX w otulinie z pianki. Rury prowadzone są do pomieszczenia technicznego kanałem utworzonym w styropianie, którym wyłożona jest podłoga. W pomieszczeniu technicznym odbywa się rozdział ciepła.

Kolejnym etapem jest wykonanie ogrzewania podłogowego. Nim to nastąpi, podłoże musi być odpowiednio przygotowane.  W domu w Czosnowie na powierzchni chudego betonu położone są dwie warstwy styropianu o łącznej grubości 30 cm. Przed wyłożeniem styropianu podłoże musi być dokładnie wyrównane i oczyszczone, dzięki czemu warstwa izolacyjna będzie bardziej stabilna. Warstwa chudego betonu także powinna być ułożona prosto i trzymać poziom, aby późniejsza efektywność grzania była równomierna w całym domu. Warstwa styropianu musi być przykryta specjalną folią aluminiową, odbijającą promieniowanie cieplne we właściwym kierunku, co wpływa na efektywność energetyczną.

Dom Renaty i Ryszarda posiada awaryjne źródło ciepła w postaci kotła elektrycznego, który przyda się w razie ewentualnych problemów lub przedłużającego się silnego mrozu (-25-30 st. C).

W pomieszczeniu technicznym ulokowany jest rozdzielacz, zasilający poszczególne wiązki ogrzewania na parterze, a także ciepłociąg wewnętrzny prowadzący do dwóch szafek rozdzielaczowych  na piętrze.

Jako górne źródło ciepła dla pompy ciepła najczęściej zaleca się ogrzewanie podłogowe. W domu Renaty i Ryszarda zastosowano ślimakowy system pętli, o długości ok. 100 m, zasilanych oddzielnie z rozdzielacza. Pętle układane są w dużym zagęszczeniu rur, a ich rozstaw wynosi 5-15 cm, zależnie od rodzaju podłogi, strat cieplnych pomieszczenia i temperatury docelowej w nim. Clima Komfort stara się tworzyć instalacje, które pracują efektywnie przy jak najniższej temperaturze zasilania. Zadaniem ekspertów firmy nowoczesne urządzenie, jakim jest pompa ciepła, stwarza możliwości do tego, aby pracować na niskich temperaturach czynnika grzewczego, dzięki czemu maleją koszty eksploatacji urządzenia. W omawianym budynku przez większą część sezonu woda w układzie grzewczym będzie miała temperaturę maksymalnie 30 st. C.

Podczas układania rur ogrzewania podłogowego omija się miejsca takie jak brodziki i wanny, aby uniknąć uszkodzenia instalacji grzewczej przy montażu elementów wyposażenia łazienkowego oraz ze względów higienicznych (ogrzewanie wysusza syfony kanalizacyjne i powoduje wydzielanie nieprzyjemnego zapachu). Pomijane są również szafki kuchenne, jednak aby uniknąć chłodu, specjaliści Clima Komfort umieszczają rurki również pod przednią częścią mebli.

Obiegi ogrzewania podłogowego składają się z obiegu właściwego – w miejscu docelowym, o kształcie ślimaka, oraz części transferowej – odcinek między obiegiem właściwym a rozdzielaczem, który powinien mieć maks. 10 m długości. Ze względu na kruchość rur ogrzewania podłogowego nie można instalować ich przy temperaturze niższej niż 5 st.C.

Ułożone rury zalewane są betonem z dodatkiem plastyfikatora. Po ok. 28 dniach należy uruchomić pompę ciepła, a po dwutygodniowym wygrzewaniu betonu można układać podłogi.

W kolejnym artykule opisany zostanie rozruch pompy ciepła w domu Renaty i Ryszarda.

Żródło: Clima Komfort

Kontakt:
Clima Komfort Sp. J.
ul. Jeziorna 6
86-300 Grudziądz
tel.: +48 56 46 223 21
fax: +48 56 46 282 49
sekretariat@climakomfort.pl
www.climakomfort.pl

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół