Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Podgrzewanie wody pompą ciepła - tanio i skutecznie

bieżące ponad rok temu    4.06.2014
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 5 (100%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Podgrzewanie wody pompą ciepła - tanio i skutecznie portal energia

Pompy ciepła do podgrzewania wody funkcjonują na polskim rynku już od kilkunastu lat. Ich użytkowanie zapewnia komfort i wymaga stosunkowo niewielkich nakładów finansowych.

Urządzenia te składają się z zasobnika ciepłej wody, systemu automatyki i pompy ciepła. Wykorzystując ciepło zawarte w powietrzu lub gruncie, przygotowują wodę o odpowiedniej temperaturze. Mogą pracować przez cały rok niezależnie od działania systemu grzewczego . Funkcjonują z powodzeniem w nowych lub remontowanych instalacjach centralnego ogrzewania.

Podgrzewacze wody z pompą ciepła mają zastosowanie m.in. w domach ogrzewanych np. kotłem na paliwa stałe, gdzie do przygotowania wody użytkowej potrzeba oddzielnego urządzenia. Można dzięki nim uzyskać nawet 600-800 l wody o temperaturze 50 st. C  na dobę, przy kosztach niższych w porównaniu do innych urządzeń (gazowych czy olejowych).

Gruntowa pompa do podgrzewania wody

Pompa gruntowa pobiera ciepło z ziemi poprzez miedziane rury pokryte polietylenem, ułożone na powierzchni 20-30 m2 i głębokości 1,5 m. Czynnik roboczy przepływający w rurach kolektora odbiera ciepło z gruntu i przekazuje je do pompy ciepła.

Wśród pomp gruntowych dominują modele stojące o pojemności zasobnika 200-300 l. Powinny być ustawione przy ścianie zewnętrznej pomieszczenia, w którym się znajdują. Miejsce przejścia rur kolektora przez ścianę fundamentową powinno zaś być zabezpieczone izolacją cieplną i przeciwilgociową.

Automatyka sterująca działaniem urządzenia pozwala ustawić wymaganą przez użytkownika wysokość temperatury wody w zasobniku, a także określić minimalną wartość temperatury poniżej której włączy się dodatkowe źródło ciepła, np. grzałka elektryczna. Obsługa pompy ciepła ogranicza się do kontroli anody magnezowej chroniącej zbiornik przed korozją.

Powietrzna pompa do ogrzewania wody

Urządzenie to pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego, wewnętrznego lub usuwanego z budynku przez system wentylacji z odzyskiem ciepła. Na rynku występują dwa rodzaje podgrzewaczy. Urządzenia wiszące mają pojemność 80-120 l i wyglądem przypominają bojlery gazowe lub elektryczne termy, Stojące wersje o wyglądzie lodówek wyposażone są w zasobniki, których pojemność dochodzi do 300 l.

Ze względu na hałas o natężeniu ponad 40 dB przy pracy sprężarki, niewskazane jest montowanie ich w pomieszczeniach sąsiadujących z sypialnią. Urządzenia wymagają podłączenia do gniazda elektrycznego o napięciu 230 V, ich sprężarki pobierają zaś do 600 W prądu. Należy również pamiętać o odprowadzaniu do kanalizacji kondensatu powstałego w wyniku i wykraplania pary wodnej (wskutek schładzania powietrza).

Za sterowanie pracą podgrzewaczy z powietrzną pompą ciepła odpowiada automatyka analogiczna. Niektóre mają wbudowaną funkcję dezynfekcji termicznej zasobnika, która eliminuje bakterie Legionella.

Konserwacja urządzeń poza wymianą anody magnezowej w zasobniku ciepłej wody, polega na sprawdzaniu stanu parownika i oczyszczaniu go z kurzu i osadów, gdy zachodzi taka potrzeba.


Koszty eksploatacji

Dlaczego warto zastanowić się nad podgrzewaniem wody przy pomocy pompy ciepła? Z analiz porównujących roczne koszty przygotowania ciepłej wody wynika, że pompa ciepła jest niemal najtańsza eksploatacji. Ustępuje jedynie kolektorom słonecznym połączonym z gazowym kotłem kondensacyjnym. Jednak doliczając wydatki związane z ich zakupem i montażem – podgrzewacze z pompą ciepła okazują się najtańszym rozwiązaniem.

Żródło: Clima Komfort

Kontakt:
Clima Komfort Sp. J.
ul. Jeziorna 6
86-300 Grudziądz
tel.: +48 56 46 223 21
fax: +48 56 46 282 49
sekretariat@climakomfort.pl
http://www.climakomfort.pl/

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół