Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje
energia tradycyjna ››      Gaz płynny   (101) ››      Olej opałowy   (55) ››      Węgiel   (40) ››      Eko-groszek   (24) ››      Drewno   (42) ››      Pellet   (84) ››      Brykiet   (63) ››      Projektanci   (347) energia odnawialna ››      Pompy ciepła   (572) ››      Geotermia   (300) ››      Rekuperacja   (133) ››      Energetyka słoneczna   (499) ››      Biomasa, biogaz, biopaliwa   (202) ››      Energetyka wiatrowa   (85) ››      Odnawialne źródła energii   (168) ››      Projektanci   (485) ››      Promotorzy   (2) znajdź firmy w swoim regionie

Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

Po jakim czasie możemy liczyć na zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne?

bieżące ponad rok temu    30.05.2020
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Po jakim czasie możemy liczyć na zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne? portal energia

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wpływa na to nie tylko rosnąca świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa, ale również decyzje polityczne. Zgodnie ze strategią energetyczną polskiego rządu do 2040 roku prąd wytwarzany za pomocą fotowoltaiki ma odgrywać kluczową rolę w najbliższych dziesięcioleciach. Aby zachęcić prosumentów, wprowadzono też liczne ulgi i programy dofinansowania. Nie zmienia to jednak faktu, że zakup paneli wiąże się ze sporym wydatkiem. Czy montaż fotowoltaiki jest opłacalny?

Fotowoltaika – darmowy prąd?

Zgodnie uznaje się, że fotowoltaika jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii odnawialnej. Wykorzystuje się tutaj promienie słoneczne, które przechwytywane są dzięki ogniwom fotowoltaicznym paneli słonecznych. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu możemy uzyskać prąd stały, który następnie zostaje zamieniony przez inwerter (falownik) na prąd zmienny, czyli taki, z którego możemy korzystać we własnym gospodarstwie domowym. Czy oznacza to naszą absolutną wolność od sieci energetycznej? Niestety nie. Musimy pamiętać, że instalacja nie wytwarza prądu nocą, a w czasie pochmurnych miesięcy wytwarza jej mniej. Nie stoimy jednak na straconej pozycji. Kiedy instalacja produkuje więcej prądu, niż możemy go zużyć, nadwyżki przesyłane są do dystrybutora energii elektrycznej. Jeśli nasza instalacja generuje mniej prądu, wtedy korzystamy z zasobów elektrowni. Rozliczenie następuje w okresie rocznym na zasadzie bilansu ilości energii przekazanej i pobranej od dystrybutora. Zgodnie z systemem opustów możemy odebrać za darmo 80% (lub 70% w zależności od wielkości instalacji) energii „magazynowanej” do sieci. Zmniejsza to wysokość rachunku do symbolicznych kwot.

Ile czeka się na zwrot z inwestycji?

Szacuje się, że standardowe mikroinstalacje spotykane w polskich domach to wydatek około 25 tysięcy złotych. Aby policzyć, po jakim czasie możemy liczyć na zwrot z inwestycji, trzeba znać wysokość miesięcznego rachunku za prąd elektryczny, a także uwzględnić wszelkie ulgi przy montażu instalacji fotowoltaicznej. Biorąc pod uwagę dotację z programu „Mój prąd” jak i ulgę termomodernizacyjną, całkowity koszt instalacji można obniżyć do ok. 15 tysięcy złotych. Przy rachunkach wynoszących ok. 200 zł miesięcznie koszt instalacji powinien zwrócić się po blisko 7 latach od inwestycji. Należy przy tym zaznaczyć, że czas ten może się zmieniać. Skrócić go mogą rosnące ceny energii elektrycznej. Z drugiej strony na zwrot przyjdzie nam poczekać dłużej, jeśli zdecydujemy się na sfinansowanie inwestycji poprzez kredyt na fotowoltaikę.

Jeśli zastanawiasz się nad zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, możesz łatwo oszacować koszt całego przedsięwzięcia, a po uwzględnieniu wysokości miesięcznych rachunków za prąd bez trudu wyliczysz czas potrzebny na zwrot z inwestycji. Pomocny będzie tutaj kalkulator instalacji fotowoltaicznej, który znajdziesz na stronach doświadczonych dystrybutorów paneli fotowoltaicznych, tj. firma SunCurrent.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza
A2 - idealmedia dół