Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

Panele fotowoltaiczne w Polsce - czy to się opłaca?

bieżące ponad rok temu    12.10.2015
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
Panele fotowoltaiczne w Polsce - czy to się opłaca? portal energia

Niemiecka firma badawcza Roland Berger przewiduje, że do roku 2030 fotowoltaika zaspokoi 12% zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie. Również w Polsce od kilku lat można obserwować rosnące zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi.

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, w naszym kraju rynek systemów fotowoltaicznych nieustannie się poszerza. Już w I kwartale 2015 roku odnotowany został znaczny przyrost nowych mocy i szacuje się, że obecna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce to 39,1 MW. Urząd Regulacji Energetyki podał, że w samym tylko II półroczu 2014 roku nasz kraj wzbogacił się o 600 nowych mikroelektrowni fotowoltaicznych, a w ubiegłym roku na polskim rynku sprzedano z takich elektrowni ponad 25 MW.

Jak działa instalacja fotwoltaiczna?

Przede wszystkim warto podkreślić, że panel fotowoltaiczny to nie to samo, co panel solarny. Ten ostatni używany jest do ogrzewania, podczas gdy fotowoltaika to przekształcanie energii słonecznej na energię elektryczną - tłumaczą specjaliści z internetowego sklepu SuperEnergia.pl. Typowa instalacja składa się z panelów fotowoltaicznych oraz z falownika, koniecznego do przekształcenia prądu stałego, generowanego przez panele, w prąd zmienny 230 V, którym zasilane są urządzenia eksploatowane w domu.

Panele fotowoltaiczne najczęściej umieszczane są na dachu skierowanym na południe. Pojedynczy panel nie wytwarza dużej energii, dlatego łączy się je szeregowo, by uzyskać odpowiednią moc – dla domów jednorodzinnych optymalna to 5 kW i najczęściej są to instalacje jednofazowe (w przypadku instalacji trójfazowych konieczna jest moc wyższa, niż 10 kW oraz wykorzystanie generatora PV.

Czy to się opłaca?

Już sam fakt, że w Polsce z roku na rok rośnie zainteresowanie instalacjami fotowolaticznymi, pokazuje, że rozwiązania te stają się poszukiwaną alternatywą dla rosnących cen za energię elektryczną, generowaną w tradycyjnych elektrowniach. Nadwyżkę energii z instalacji PV sprzedaje się do sieci zakładu energetycznego, ale nie jest to zbyt korzystne cenowo, dlatego lepiej optymalnie dobierać parametry własnej mikroelektrowni i produkować tyle energii, ile rzeczywiście się zużywa.

Opłacalność eksploatowania instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu elementów, a przede wszystkim od czynników atmosferycznych. Fundacja Banku Ochrony Środowiska wyliczyła, że czteroosobowa rodzina zużywa średnio w ciągu roku 5000 kWh. Instalacja PV dobrej jakości o mocy 5 kW generuje około 4500 kWh rocznie. Oznaczałoby to, że panele fotowoltaiczne mogą pokrywać nawet 90% zapotrzebowania na energie elektryczną, a tym samym pozwalają radykalnie obniżyć rachunki za prąd. Oczywiście w rzeczywistości produkcja energii z instalacji PV może być nieco niższa (np. z powodu wielu pochmurnych dni), ale i tak staje się coraz popularniejszą alternatywą do tradycyjnych sposobów zasilania domów jednorodzinnych.

Artykuł partnera serwisu.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza