Drogi użytkowniku

Flash nie bangla, Flash kaput ;-(

Włącz obsługę Flash lub ściągnij najnowszą wersję Adobe Flash Player.

ankieta nie istnieje

OZE w Europie rozwija się szybciej, niż zakładano

bieżące ponad rok temu    11.02.2013
Artur Borkowski
komentarzy 0 ocen 0 (0%)
A A A

Podziel się linkiem ze znajomym.

Twoja nazwa
podaj swój adres e-mail
podaj adres e-mail znajomego
OZE w Europie rozwija się szybciej, niż zakładano portal energia
fot. polish.ruvr.ru

OZE w Europie rozwija się szybciej, niż zakładano


Już dwa kraje przekroczyły, a trzeci wkrótce zrealizuje swój cel w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych na 2020 rok. W całej UE alternatywna energetyka rozwija się szybciej, niż wynika to z oficjalnych planów.

 

Dwa lata temu Estonia zaspokajała 25,6 procent zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych. W podobnej sytuacji znalazła się także Rumunia, która zaspokaja już 24,1 procent zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych, wobec unijnego obowiązku w tym zakresie na 2020 rok w wysokości 24 procent.

 

Blisko osiągnięcia celu jest również Szwecja, która jako jeden z niewielu krajów, dwa lata temu zmniejszyła produkcję z OZE, gorsze warunki hydrologiczne, która napędza wskaźniki Szwecji. W 2011 roku Szwedzi zużyli 47,6 procent energii odnawialnej, wobec celu 49 procent w 2020 roku.

 

Nasz kraj również realizuje politykę OZE szybciej, niż wynika to z wcześniejszych założeń. Według ekspertów, w latach 2011-2012 produkcja energii z OZE powinna wynosić 8,8 procent, a już dwa lata temu było już 10,6 procent. Oznacza to, że do realizacji celu na 2020 rok brakuje nam jeszcze 4,4 procent.

 

W sumie aż 22 spośród 27 krajów UE było w 2011 roku dalej na swojej ścieżce realizacj celu na 2020 rok, niż przewidywały to założenia. Nieco wolniej OZE rozwijały tylko Łotwa oraz kraje takie jak Wielka Brytania, Luksemburg i Holandia. W najgorszej sytuacji znajduje się całkowicie uzależniona od spalania ropy Malta. W 2011 roku wyprodukowano tam zaledwie 0,4 procent energii z OZE. W 2020 wartość ta powinna wynieść przynajmniej 10 procent

 

W 2011 roku Unia Europejska zaspokajała 13,4 procent zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z tzw. planem 3x20, do 2020 roku ten udział powinien wzrosnąć do 20 procent. Przez ten czas Unia zamierza poprawić swoją efektywność energetyczną o 20 procent i o tyle samo zredukować emisję gazów cieplarnianych.

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Komentarze (0) portalenergia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy nie związane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). dodaj komentarzbądź pierwszy!
treść komentarza